Dni Ukrajiny v Košiciach: Nenechajte si ujsť bohatý program!

Dni Ukrajiny, ktoré sa uskutočnia v dňoch 19. až 27. apríla v Košiciach, prinesú pestrý program. Majú tiež napomôcť rozvoj spolupráce medzi slovenskými a ukrajinskými podnikateľmi.

Ilustračný obrázok k článku Dni Ukrajiny v Košiciach: Nenechajte si ujsť bohatý program!
Zdroj: TASR

Podujatie organizuje Združenie FEMAN v spolupráci s mestom Košice, K13 a partnermi. Program sa začne vernisážou výstavy Módne ilustrácie II, ktorá je venovaná mladým umelcom, dizajnérom z Bieloruska, Ukrajiny, Českej republiky, Moldavska a Maďarska.

„Sú to mladí dizajnéri, ktorí sa zapojili do medzinárodnej súťaže. Čo sa týka aktívnych účastníkov, tak v rámci kultúry ich bude viac ako 350, 50 cestovných kancelárií, v rámci športu približne 60 aktívnych účastníkov. Ďalej firmy, mestá a obce, ktoré prídu na Slovensko-ukrajinské podnikateľské fórum, ktoré sa začne 25. a skončí sa 27. apríla. Uskutoční sa aj konferencia o reformách na Ukrajine,“ priblížil organizátor Dní Ukrajiny v Košiciach Eduard Buraš.

Súčasťou Dňa karpatského euroregiónu bude podľa jeho slov i Kulinária, kde predstavia jedlá „holúbky“ a boršč. „V programe vystúpia aj dvaja speváci. Jedným z nich je víťaz ukrajinskej speváckej súťaže, ktorý má prívlastok ukrajinský Pavarotti. Spieva francúzsky šansón, ako aj anglické, ukrajinské a gruzínske piesne, pretože jeho otec je Gruzínec,“ doplnil Buraš.

„Tohtoročné dni Ukrajiny budú mať aj určité špecifiká. Bude to napríklad podnikateľské fórum, kde sa môžu ukrajinskí podnikatelia prezentovať, hľadať tu podnikateľských partnerov a investovať v našom regióne. Potom to bude špeciálny deň venovaný cestovnému ruchu. Myslíme si, že tak ako Ukrajina nie je objavená pre našich turistov, takisto Košický kraj a mesto Košice mnohí Ukrajinci neobjavili. Blíži sa bezvízový styk, myslíme si, že by sme vedeli veľmi výrazne podporiť turistický ruch Ukrajincami v našom meste a v našom regióne,“ uviedol primátor Košíc Richard Raši.

Spolupráca s Ukrajinou sa Dňami Ukrajiny podľa jeho slov neskončí.

"Tým pokračovaním bude dar, ktorý dáme ukrajinským deťom, žijúcim v Užhorode a pochádzajúcim z rodín, ktoré sa dostali do vojnového konfliktu. Týmto deťom poskytneme týždenný tábor spolu s našimi deťmi, plný aktivít od rána do večera, aby aspoň na chvíľu mohli zabudnúť na tie hrôzy, ktoré ony alebo ich rodinní príslušníci museli prežiť. Tieto deti prídu v prvej polovici júla a strávia tu sedem dní,“ dodal Raši.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame