Alexandra Kolínská Šport

Medzinárodný maratón mieru: Výsledky a porovnania

Ďalší ročník Medzinárodného maratónu mieru je za nami. Víťazom 91. ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa stal Keňan Gilbert Kiptoo Chepkwony. Svetový rekord síce nepadol, ale niektorí bežci si časy zlepšili.

Ilustračný obrázok k článku Medzinárodný maratón mieru: Výsledky a porovnania
Zdroj: Webnoviny.sk

Dvadsaťdeväťročný vytrvalec dosiahol čas 2:08:26 h, čím o 7 sekúnd zlepšil svoj výkon spred štyroch rokov, keď tiež zvíťazil na MMM. Traťový rekord krajana Lawrencea Kimaiya z roku 2012 neohrozil (2:07:01), ale jeho výkon je druhý najlepší víťazný v histórii najstaršieho európskeho maratónu.

„Som veľmi rád, že sa mi podarilo opäť zvíťaziť v Košiciach. Patril som k favoritom, trochu som to aj očakával. Tento rok sa mi bežalo lepšie ako pred štyrmi rokmi, keď bolo v Košiciach teplejšie,“ uviedol Chepkwony v prvej reakcii pre RTVS. Z ostatných 15 ročníkov MMM zvíťazili v Košiciach Afričania štrnásťkrát, z toho dvanásťkrát bežci z Kene.

Majstrom Slovenska je Csiba

Aj aktuálny ročník košického maratónu potvrdil dominanciu Afričanov, ktorí si rozdelili prvých desať pozícií v cieli. Druhé miesto obsadil Keňan Dominic Kangor Kimwetich (2:10:34) a tretí skončil Etiópčan Afewerk Mesfin Woldetensae (2:11:39). Vlaňajší víťaz Patrick Kiptanui Korir z Kene finišoval na 5. mieste (2:13:20).

Spomedzi domácich bežcov bol najlepší a majstrom Slovenska v maratóne sa stal Boris Csiba (BMRC Bratislava) časom 2:29:03. O takmer minútu v závere predstihol už 40-ročného Imricha Pástora (2:29:58), ktorý v minulosti získal štyri majstrovské maratónske tituly. Csiba a Pástor obsadili v celkovom poradí medzi mužmi 11. a 12. miesto.

„Slovenské víťazstvo nie je pre mňa až takým prekvapením, lebo som si veril, že ho môžem dosiahnuť. Mal som to jednoduchšie aj tým, že Jozef Urban sa rozhodol v tomto roku bežať polmaratón,“ uviedol Csiba pre RTVS.

Ruttová zavŕšila kenské víťazné double

Medzi ženami zvíťazila favoritka Lydia Jerotich Ruttová výkonom 2:28:48 h, čím dovŕšila kenské víťazné double na MMM v Košiciach. Je to v podaní 30-ročnej Ruttovej najlepší výkon v Európe a zároveň tretí najrýchlejší v košickej ženskej maratónskej histórii. Traťový rekord Etiópčanky Ashete Bekere Didovej z vlaňajška (2:27:44) odolal.

Tridsaťdeväťročná Slovenka Ingrid Petnuchová (Partizán Bardejov) obsadila výkonom 2:51:15 h štvrté miesto a podľa predpokladov si vybehala už šiesty domáci maratónsky titul. Jej osobný košický rekord z roku 2008 má hodnotu 2:48:23.

Výkony maratóncov, ale aj protagonistov ostatných bežeckých kategórii sledovali v nedeľu v Košiciach priamo v uliciach desaťtisíce ľudí. Na trati sa vo všetkých kategóriách predstavilo dovedna 10 200 pretekárov zo 45 krajín. Jubilejný deväťdesiaty MMM prišli do Košíc osobne podporiť aj vzácni hostia – Joann E. Flaminiová, ktorá je prezidentkou prestížneho Bostonského maratónu, tiež šéf historicky najstaršieho maratónu z Maratonu do Atén Evangelos Papapostolu a prezident Európskej atletiky Hansjörg Wirz.