Lenka Fedorová Rôzne Správy

30 rokov Vyhliadkovej veže Hradová: Aká je jej minulosť a kto bola jej predchodkyňa?

Je známa, vyhľadávaná a ponúka nádherný výhľad na panorámu Košíc. Poznáte však jej minulosť?

Ilustračný obrázok k článku 30 rokov Vyhliadkovej veže Hradová: Aká je jej minulosť a kto bola jej predchodkyňa?
5
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Vyhliadková veža Hradová je odpoveďou na otázku každého turistu, ktorého zaujíma odkiaľ možno v Košiciach zažiť krásny výhľad na mesto i okolitú prírodu. Veža sa počas mnohých rokov stala vyhľadávaným turistickým miestom a plnohodnotnou súčasťou košických atrakcií. Odkedy je tomu tak a kto bola jej predchodkyňa?

Drevená rozhľadňa

Vyhliadková veža je vysoká 21,51 m a nachádza sa v mestskom lesoparku na kopci Hradová. Je postavená vo výške 466 m n.m. a zo svojho vrcholu poskytuje výhľad nielen na Košice a Košickú kotlinu, ale aj na Hornádsku dolinu a okolité Volovské a Slanské vrchy.

Svoju predchodkyňu mala už na začiatku 20. storočia. V roku 1909 bola na jej mieste postavená Rákocziho drevená rozhľadňa, ktorá bola vysoká 12 m. Stavbu zbúrali v roku 1919.

Rekonštrukcie rozhľadne

Začiatkom 30. rokov bola na vrchu Hradová postavená väčšia drevená triangulačná veža, ktorá v roku 1944 zhorela, po 2. svetovej vojne tu bola opätovne postavená trigonometrická veža, ktorá sa zrútila v polovici 60. rokov.

V roku 1987 dal Národný výbor mesta Košice postaviť vyhliadkovú vežu v podobe, ako ju poznáme dnes. Tento rok tak slávi svoje 30. výročie.

Náklady na jej stavbu boli vtedy vo výške viac ako dva milióny korún. Do roku 1983 bola veža v správe organizácie Správa športových a rekreačných zariadení mesta Košice, od roku 1993 vežu spravovalo mesto Košice a od roku 2004 prešiel objekt do nájmu spoločnosti Mestské lesy Košice.

V období september 2004 až jún 2005 bola vykonaná rozsiahla rekonštrukcia objektu v celkovom náklade 2,27 milióna korún. Od júna 2006 je veža sprístupnená verejnosti za symbolické vstupné.

Na všetkých štyroch stranách sú k dispozícii reliéfne mapy s vyznačením najvyšších vrchov v okolí. Jej okolie ponúka možnosť pozrieť sa na zrúcaninu Košického hradu, prejsť sa náučným chodníkom a v teplom období tam možno aj opekať.

Foto: TASR/Dnes24

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM