Lukáš Mano Rôzne

390 tisíc nezamestnaných

Na celom Slovensku sú stále státisíce nezamestnaných

V médiách sa denno-denne môžete stretnúť s informáciami o prepúšťaní. Vláda nás trápi tým, že nie sú prostriedky na vytvorenie ďalších pracovných ponúk. Odvšadiaľ sa ozývajú rozhorčené hlasy matiek a otcov, ktorí ťažko živia vlastné deti. Avšak sme na tom skutočne až tak zle?

V percentuálnom vyjadrení je Slovákov, ktorí si hľadajú prácu, menej než 8 percent. Prirodzene, vysoké počty nezamestnanosti sa prejavujú aj v okolí Košíc. Vo veľkej miere sú tu zastúpení Rómovia. Chýbajú však aj pracovné ponuky. Alebo lepšie povedané – slušné pracovné ponuky. Adekvátna odmena, ktorá by mala byť samozrejmosťou za odvedenú prácu, je na východnom Slovensku skôr výnimkou ako pravidlom.

Nezamestnanosť

Definícia nezamestnanosti je založená na tom, že osoba schopná práce je z možnosti pracovať v platenom zamestnaní vyradená, ale aj na tom, že sa so svojím vyradením neuspokojuje a hľadá nové platené zamestnanie.

**Ako sa na to dívate vy? **

Svoj názor nám predstavila 28-ročná Jana, ktorá iba nedávno úspešne ukončila štúdium na VŠ.

„V Bratislave, kde som študovala, nebol problém nájsť si miesto,“ hovorí. „Dokonca také miesto, kde som využila poznatky z toho, čo som sa učila. Ale keď som prišla domov na východ, bolo to ako zo zlého sna. Nehovorím iba o platoch. Mám na mysli celkový prístup zamestnávateľov, ich jednanie – akoby boli na oveľa nižšej komunikačnej úrovni. Akoby sa ešte nenaučili, čo sa sluší a patrí pri jednaní so zamestnancami. Zdá sa mi, že sa tu zaspala doba.“

Analytici však tvrdia, že na tom v porovnaní s inými krajinami stále stojíme dobre. V iných štátoch sveta sa nezamestnanosť šplhá k 60% – počty obyvateľov pritom presahujú stovky miliónov. Chudoba a bieda sú tam na dennom poriadku. Kvôli tomuto faktu im ani neostáva priestor sťažovať sa na rozbité cesty…

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM