Správy

Africký mor ošípaných zistili aj u diviaka priamo v meste Košice

Ide o prvý takýto prípad, dosiaľ sa výskyt afrického moru ošípaných (AMO) obmedzoval na okresy Trebišov, Michalovce a Košice - okolie.

Ilustračný obrázok k článku Africký mor ošípaných zistili aj u diviaka priamo v meste Košice
Zdroj: TASR

Africký mor ošípaných (AMO) zistili na Slovensku najnovšie aj u uhynutého diviaka na území mesta Košice. Potvrdilo to v pondelok 15. júna Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Našli mŕtve mláďa

Je to už v poradí 213. prípad diviaka nakazeného AMO na Slovensku.

Najnovšie uhynuté mláďa diviaka našli v oblasti Mestských lesov Košice v poľovnom revíri Čermeľ v okrese Košice I. Potvrdenie ochorenia je z minulého týždňa.

AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, potvrdili na Slovensku prvýkrát 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov pri maďarských hraniciach.

V domácich chovoch sa celkovo potvrdilo 11 prípadov v okrese Trebišov, posledný v auguste minulého roka. V rámci opatrení vtedy štátni veterinári likvidovali chovy ošípaných v obciach, v ktorých došlo k výskytu nákazy.

V tom čase sa objavili v regióne aj prvé prípady nakazených diviakov. Súčasťou opatrení je intenzívny lov diviačej zveri s cieľom obmedziť jej stavy, a tým minimalizovať šírenie AMO do ďalších oblastí.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine.

Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami.

Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 %.

AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie