Andrea Mesarčíková Rôzne

Aj tento rok uhrádzajú poisťovne vakcínu proti chrípke všetkým záujemcom

Jeseň je už tradične spojená aj s nástupom chrípkových ochorení. Odborníci zdôrazňujú, že najúčinnejšou a najefektívnejšou formou prevencie proti chrípke je očkovanie.

To je najvhodnejšie vykonať v priebehu októbra až novembra, aby sa včas stihli vytvoriť ochranné protilátky (10 – 14 dní po očkovaní). Očkovanie je pre pacienta bezplatné, zdravotné poisťovne totiž uhrádzajú vakcínu všetkým, ktorí oň prejavia záujem.
Očkovanie je možné i v ďalších zimných mesiacoch do objavenia sa epidémie chrípky. „Aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, rizikom je však to, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky,“ vysvetľujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Dlhoročné sledovania ukazujú, že prvý, obvykle mierny nárast ochorení sa očakáva v decembri. V priebehu januára sa počet ochorení postupne zvyšuje a vo februári epidémia chrípky vrcholí.
Očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú tým, že ich zloženie sa každoročne mení podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcej sezóne. Preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne. Tohtoročné vakcíny, ktoré pre chrípkovú sezónu 2010–2011 odporučili experti Svetovej zdravotníckej organizácie a Výbor pre humánne lieky, obsahujú tri kmene vírusu chrípky. Je medzi nimi aj pandemický kmeň chrípky, ktorý je identický s pandemickým vakcinálnym kmeňom vírusu chrípky, ktorým sa očkovalo proti pandemickej chrípke. ÚVZ SR ubezpečuje, že očkovacie látky sú bezpečné a účinné.
Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Odborníci odporúčajú očkovať aj deti a tehotné ženy. Najvyššia chorobnosť je do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom na šírenie ochorenia.

Zdroj TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie