Aké sú rusínske Vianoce? Nesmie chýbať umývanie v studenej vode, ROZHOVOR
S hovorcom štátneho divadla Svjatoslavom Dohovičom sme sa porozprávali o zvykoch počas rusínskych Vianoc.
Vianoce už máme za sebou, ale mnoho našich spoluobčanov rusínskej národnosti si sviatok narodenia Ježiša pripomenú 6. januára, kedy slávia rusínske Vianoce. O zvykoch a aj o štedrovečernom menu sme sa porozprávali s hovorcom Štátneho divadla v Košiciach Svjatoslavom Dohovičom.
Kedy sa pre vás začínajú a slávia rusínske Vianoce a prečo?
Štedrý deň, respektíve „Svjatyj večir“ podľa Juliánskeho kalendára, pripadá na 6. januára. Tento sviatok ľudia v rusínsko-ukrajinských obciach na severovýchode Slovenska nazývali aj „Vilija“.
Samotné Vianoce pripadajúce na 7. a 8. januára sa nazývajú „Roždestvom Chrysovym“ alebo „Rizdvom“.
Aké sú vaše vianočné zvyky?
Priebeh Štedrého večera sprevádzali v minulosti mnohé zvyky, z ktorých niektoré sa najmä v obciach zachovali doteraz. Pred večerou sa napríklad všetci chodili umývať do potoka, dnes ho nahrádza studená voda z vodovodu.
Ešte pred tým, kým zasadla rodina k stolu, musel gazda nakŕmiť dobytok, pod stôl sa napríklad nosila slama a pod obrus sa dávali mince, aby rodina v novom roku netrpela biedou.
Po večeri sa chodievalo do chrámov na takzvané „Velyke povečerje“, po ktorom obce obchádzali koledníci. Keďže žijeme v Košiciach, ako rodina oslavujeme Vianoce už podľa gregoriánskeho kalendára, teda od 24. decembra.
Ale „naše“ Vianoce si pripomíname aj teraz, spoločne s členmi Ukrajinského národného zboru Karpaty z Košíc. Stretávame sa pri spoločnom štedrovečernom stole aj s našimi hosťami, ženy zo zboru pripravujú rôzne vianočné jedlá, spievame koledy a vinšujeme.
Aké je štedrovečerné menu?
Štedrou večerou končí štyridsaťdňové pôstne obdobie. Samotná večera je rovnako pôstna, bez mäsitých a mliečnych pokrmov.
Tradičných jedál je viacero, v našej rodine začíname večeru cesnakom s medom, pokračujeme pôstnou kapustnicou s hubami, nasleduje fazuľová kaša – „koločena fasoľa“, ryba vysmažená na oleji len v múke a na záver „bobaľky“ s orechami.
Jedlá sa zajedajú bielym chlebom, prípitkom je u nás otcova špeciálna medovina.
Na štedrovečernom stole zboru Karpaty nechýbajú ani ďalšie jedlá – hubová mačanka zahustená len múkou či slyvčanka – fazuľa so sušenými slivkami, pôstne pirohy omastené olejom z pohánkovej (tatarčane) alebo bielej múky plnené kapustou alebo zemiakmi.
Ako slávite Nový rok?
Posledný deň starého roka pripadá podľa Juliánskeho kalendára na 13. januára. V tento deň sa v minulosti na dedinách konali takzvané „Malančyne večery“, teda silvestrovské veselice.
Táto tradícia v súčasnosti prerástla do „rusnackych“ silvestrov, ktoré tradične otvárajú plesovú sezónu.
V Košiciach v tomto roku zbor Karpaty pripravuje už 29. Novoročný ples Rusínov-Ukrajincov – „Malančyn večir“, ktorý bude o niečo skôr ako samotný juliánsky Silvester, v sobotu 11. januára. Je to jeden z najstarších plesov v Košiciach.
Čo nesmie u vás na Vianoce chýbať?
Vianoce sú sviatkom rodiny a tak ho spolu s najbližšími aj vnímam. Aj preto sa tradične stretávame spolu s bratmi a ich rodinami a rodičmi pri spoločnom štedrovečernom stole.
Postupne sa počet stoličiek pri ňom rozrástol o naše deti a dnes je ich už dvanásť. Nechýba už spomínaná tradičná štedrá večera, ale najdôležitejší je ten čas zdieľaný s najbližšími.
Tým, že moji synovia už odrástli, tak sa v súčasnosti najviac teším zo žiariacich očí mojej päťročnej netere a dvojročného synovca pri rozbaľovaní darčekov pod stromčekom.
Text pod foto: Ukrajinský národný zbor Karpaty z Košíc slávi Štedrý večer podľa Juliánskeho kalendára pri spoločnom vianočnom stole.