Eva Mikulová Rôzne

Ako zabrániť odchodu mladých z regiónov? Bude sa tým zaoberať konferencia Východ nie je Exit

Iniciatíva Východ nie je EXIT sa po vlaňajšej premiére vracia k diskusnému fóru o budúcnosti regiónu a dôvodom. ktoré vedú mladých ľudí k masívnemu odchodu zo svojich domovov.

Ilustračný obrázok k článku Ako zabrániť odchodu mladých z regiónov? Bude sa tým zaoberať konferencia Východ nie je Exit
Zdroj: TASR

V utorok 4. decembra bude mať v priestoroch košickej Tabačky Kulturfabrik 300 hostí možnosť sledovať diskusiu 11 zaujímavých spíkrov v troch tematických diskusných paneloch. Konferencia sa bude konať ako úvodný programový blok k medzinárodný veľtrhu vzdelávania PRO EDUCO, ktorý otvorí svoje brány pre tisícky mladých ľudí v Steel Aréne 5. a 6. decembra 2018.

Väčšina sa nechce vrátiť

Zo Slovenska ročne odíde 30 000 ľudí do 30 rokov. Štatistický úrad konštatuje, že do roku 2060 bude slovenská populácia pri nezmenenom demografickom vývoji v ekonomicky činnom veku chudobnejšia až o 1,4 mil. obyvateľov. Prieskumy realizované na pôde univerzít hovoria, že až 70% tých, ktorí Slovensko už opustili sa neplánujú vrátiť.

Táto situácia sa najcitlivejšie dotýka regiónov akými je aj východ Slovenska. V máji 2017 bola preto členmi občianskeho združenia Apolis a spoločnosťou Progress Promotion založená iniciatíva „Východ nie je EXIT“. Jedná sa o apolitickú aktivitu spájajúcu jednotlivcov, firmy, samosprávu, akademickú obec i tretí sektor s cieľom realizovať konkrétne kroky vedúce k spomaleniu tohto exodu.

Tri diskusné panely

Tento rok sa na konferencii stretne 11 spíkrov v troch diskusných paneloch, aby pod taktovkou moderátorky Anety Pariškovej poukázali na potenciál regiónu, východiská a pozitívne príklady, ktoré môžu už dnes mladých ľudí dostatočne inšpirovať.

Pohľad zvonku:

Podľa hesla, že doma nie je nikto prorokom sa v tomto paneli predstavia spíkri, ktorí majú dnes k východu Slovenska osobitý vzťah. Mali možnosť dívať sa na svet a dianie v ňom skôr z globálneho pohľadu, dnes sa ich aktivity už viažu aj k tomuto regiónu. Ako vlastne na východ nazerajú tí, ktorí už okúsili život na mnohých iných miestach sveta?

Mesto & Univerzita

Potrebuje mesto univerzitu? Potrebuje univerzita mesto? Je znižovanie počtu študentov na vysokých školách východného Slovenska výlučným problémom školy? Nemali by mesta a regióny okrem aktivít vedúcich k prilákaniu investorov a turistov vytvárať spolu s univerzitami a firmami aj ucelené kampane s fokusom na mladých ľudí?

Dá sa to!

Diskusný panel plný motivácie a pozitívneho myslenia. Predstaví sa v ňom inšpiratívny Juraj Hipš a traja mladí podnikatelia z východu, ktorí nečakali na vysnívané zamestnanie, neodišli, ale nabrali odvahu realizovať vlastné nápady a dnes úspešne podnikajú a žijú v regióne, kde to nie je jednoduché, ale určite nie nemožné.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM