Eva Mikulová Správy

HLASOVANIE: Erby majú svoju symboliku. Vyberte najkrajší erb obce v okrese Košice - okolie

Erb mesta Košice pochádza z roku 1369. Mestu ho udelil kráľ Ľudovít I. Veľký. Nie je najstarším v Európe, ale kráľ k nemu vydal erbovú listinu, prvú na svete.

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Erby majú svoju symboliku. Vyberte najkrajší erb obce v okrese Košice - okolie
113
Galéria

Výnimočný nie je len erb mesta Košice, ale svoju symboliku majú i erby jednotlivých obcí v okrese Košice – okolie. i keď nie ste práve heraldickým znalcom, mnohé dokáže dešifrovať aj laik. Motívy oráčov značia úradnú pôdu, úle poukazujú na bohatú medonosnú krajinu a vinič je jasným symbolom vinohradov.

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

Významné kráľovské pocty Košiciam

„Erby sa spájajú v zásade s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa formoval postupne rytiersky stav, to je prepojené s križiackymi výpravami,“ vysvetľuje pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská

Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia začali označovať šľachtickú hodnosť.

„Jeden z najstarších erbov je erb mesta Košice, pretože práve kráľovské mestá od jednotlivých panovníkov dostávali tzv. armálesy, čiže práve to právo – pečať toho kráľovského mesta – a tá bola potom aj vizuálne stvárnená do heraldickej podoby, čiže do podoby erbu,“ dodáva K. Nádaska.

Erby vznikajú aj v súčasnosti, dnes aj mnohé moderné mestá, ktoré majú jednotlivé mestské časti si dávajú u odborníkov urobiť práve erb.

Čítajte z erbov

„V mestách je trošku iné. Napríklad v košickom erbe, pôvodne znak mesta Košice držali dvaja anjeli, čo symbolizovalo práve tú hodnosť kráľovského mesta, ktorú pridelil Košiciam panovník a bol to symbol toho, že panovník je akokeby požehnaný bohom,“ hovorí K. Nádaska.

Z erbov sa dá vyčítať absolútne všetko, pretože v tom erbe bolo vždy niečo zakódované až takým určitým tajuplným spôsobom alebo štylisticky podaný príbeh jednotlivých rodov alebo legendy, ktoré sa viazali k obci či k mestu.

Hlasujte za najkrajší erb okresu

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí okresu Košice – okolie do 15. novembra (polnoci). Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

Ktorý erb obce v okrese Košice - okolie sa vám páči naviac?

erby - Košice okolie
113
Galéria
Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie