Správy

Archeologický výskum v Kostoľanoch nad Hornádom potvrdil existenciu rotundy

Pri Kostole sv. Štefana prvomučeníka našli aj stredoveké mince či prsteň približne z 12. storočia.

Ilustračný obrázok k článku Archeologický výskum v Kostoľanoch nad Hornádom potvrdil existenciu rotundy
Zdroj: TASR

Pred samotným výskumom realizovali na mieste geofyzikálny prieskum, ktorý už naznačoval nález rotundy s apsidou. Podľa jeho slov v druhej polovici 12. storočia už zrejme stála a neskôr k nej pravdepodobne pristavali menšiu loď.

Tú neskôr, keď kopali základy pre novší, stredoveký kostol, využívali ako karner na uschovanie kostí zosnulých.

Rozvoj turizmu

„Výskumom sme zachytili hroby z 15. storočia, ktoré rešpektujú obvodovú stenu rotundy, čiže vieme, že samotná stavba už bola postavená pred týmto obdobím,“ povedal hlavný archeológ spoločnosti Triglav Peter Šimčíks tým, že v jednom porušenom kostrovom hrobe našli aj strieborný prsteň, ktorý datujú približne do 12. storočia.

Podľa Šimčíka nájdené mince pochádzajú z čias panovania Žigmunda Luxemburského, Albrechta Habsburského a našli aj stredoveké mince z doby panovania Mateja Korvína.

"Celkovo ide o veľmi významný nález pre obec ale aj pre región,“ dodal s tým, že takéto nálezy sa podarí vykopať možno raz za desať či 20 rokov.

V obci predpokladali, že na tomto mieste kedysi stál sakrálny objekt. Niektorí pamätníci totiž hovorili o tom, že pri výstavbe domu smútku pri kostole narazili na staré murivá, čo napokon potvrdil aj prieskum sondou.

„Vo výskume sa ďalej nepokračovalo, lebo na to neboli finančné prostriedky. Vrátili sme sa k tomu znova o dva roky, vtedy sme už urobili výskum väčšieho rozsahu, pri ktorom sme zachytili už aj ten samotný poloblúčik,“ vysvetlil starosta obce Anton Medvec.

Objav chcú využiť v prospech rozvoja cestovného ruchu a kultúry. Financie sa budú snažiť zohnať aj na úplne dokončenie výskumu.

Časom by mal na mieste vyrásť pôdorys rotundy a v pláne majú tiež pripraviť vizualizáciu tohto objektu. „Pribudne aj nejaká lavička či informačná tabuľa. Je to veľmi pekná lokalita, keď sa to tu ešte viac vyčistí, tak aj s výhľadom na priľahlé údolie Hornádu to bude atraktívne nielen pre občanov, ale aj návštevníkov obce,“ uzavrel starosta.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie