Správy

Bezdomovci z Bernátoviec dostanú prácu

Zmluvu na poskytovanie vybraných služieb podpísali Východoslovenská distribučná (VSD), a. s., a novovzniknutý Sociálny podnik Integra, s. r. o.

Ilustračný obrázok k článku Bezdomovci z Bernátoviec dostanú prácu
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Prácu by tak malo nájsť 40 klientov útulku pre ľudí bez domova v Bernátovciach pri Košiciach. Ich znovuzapojenie do pracovného života im má pomôcť zlepšiť sociálnu adaptáciu a plniť záväzky voči svojim rodinám.

Sociálny podnik

Starať sa majú o pravidelnú údržbu ochranných pásiem vysokého a veľmi vysokého elektrického napätia distribútora elektriny na východnom Slovensku a časti Banskobystric­kého kraja.

Realizovať majú napríklad výrub či odstraňovanie porastov a drevín, ktoré do ochranných pásiem zasahujú.

„Ochranné pásma majú preventívne chrániť elektrické vedenie od mechanického poškodenia a zároveň umožniť nepretržitý prístup k elektrickým vedeniam – pre prípady porúch alebo nutných opráv,“ povedal predseda predstavenstva VSD Radoslav Haluška s tým, že doposiaľ tieto práce zabezpečovali dodávateľsky.

Za sociálnym podnikom stojí kňaz a riaditeľ neziskovej organizácie Oáza – Nádej pre nový život v Bernátovciach Peter Gombita. Vznikol aj v koordinácii s organizáciou Úsmev ako dar.

Ako Gombita povedal, pracovať môžu a chcú. Disponujú pritom rôznymi zručnosťami v pomocných stavebných prácach, živočíšnej a rastlinnej výrobe.

Mnohí sú povolaním lesníci, drevorubači, piliari či pestovatelia. Dodal, že sú medzi nimi aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia.

„Dostali sme dve autá. Pôjdu na pracovisko – ráno nastúpia do roboty. Sme pod dohľadom GPS, vedia, kedy sme vyštartovali a koľko sme pracovali,“ povedal Gombita. Obavy má z toho, aby sa opäť nedostali do problémov.

Podľa manažéra organizácie Úsmev ako dar pre východné Slovensko a Zakarpatskú Ukrajinu Radoslava Drába sa snažia nájsť pracovné príležitosti vhodné aj pre ženy, ako napríklad starostlivosť o chorých či práce v domácnosti.

Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM