Alexandra Kolínská Kultúra

Bosí karmelitáni otvárajú v meste nový kláštor: Slúžiť bude aj verejnosti

Boli ste už niekedy v kláštore? V našom meste jeden pribudol a môžete sa prísť pozrieť ako žijú mnísi z Rádu bosých karmelitánov. Priestory kláštora budú jeden deň dokonca sprístupnené verejnosti.

Ilustračný obrázok k článku Bosí karmelitáni otvárajú v meste nový kláštor: Slúžiť bude aj verejnosti
Zdroj: TASR

Nový kláštor Rádu bosých karmelitánov dokončujú v týchto dňoch v košickej mestskej časti Lorinčík. Výstavba začala v lete 2010, jeho slávnostná posviacka je naplánovaná na 27. septembra. Predstavený kláštora Andrej Valent uviedol, že v ten deň si návštevníci budú aj môcť prezrieť priestory budovy.

Do Lorinčíka prišli prví traja karmelitáni v roku 2006, pričom tu založili novú karmelitánsku mužskú komunitu. Rád v tejto lokalite dostal darom pozemok, ktorý od počiatku plánoval využiť na stavbu kláštora.

Čo všetko je v kláštore?

V novej budove stojacej blízko lesa sú izby pre ôsmich rehoľníkov, zároveň je samostatná časť určená pre záujemcov o duchovné cvičenia a obnovu. „Tento kláštor na jednej strane bude umožňovať plný rehoľný život nás karmelitánov, a na druhej strane tiež bude slúžiť tým cieľom duchovných cvičení, duchovných obnov pre ľudí,“ hovorí rehoľný brat Andrej.

Príspevky na výstavbu

Na výstavbu prispeli viaceré organizácie zo zahraničia, krakovská karmelitánska provincia i veriaci z celého Slovenska. „Asi v najväčšej miere nám pomohli príspevky veriacich z celého Slovenska, ľudí, ktorí sa dopočuli o tomto diele a jednoducho vzali si za svoje, že chcú prispieť,“ priblížil karmelitán.

Rád bosých karmelitánov

Karmelitánsky rád je kontemplatívno-apoštolské spoločenstvo, ktoré spája rozjímavú modlitbu s apoštolátom. V súčasnosti tvoria komunitu v Košiciach traja kňazi a jeden rehoľný brat. „Možnosť duchovných cvičení plánujeme začať niekedy v polovici októbra. Kaplnka bude otvorená každý deň, hneď po posviacke. Bude možné prísť a pridať sa k nám v modlitbách,“ uviedol predstavený komunity.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM