Rôzne Správy

Búrky s prívalovým dažďom spôsobili škody vo Veľkej Lomnici i košickej zoo

Búrky s prívalovým dažďom, ktoré zasiahli východ Slovenska, spôsobili na niektorých miestach zaliatie komunikácií.

Ilustračný obrázok k článku Búrky s prívalovým dažďom spôsobili škody vo Veľkej Lomnici i košickej zoo
Zdroj: ZOO Košice

V obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok zatopilo pivničné priestory domov, v košickej zoologickej záhrade vyvrátilo niekoľko stromov a vytopilo areál tučniakov.

Zatopené pivnice

Vo Veľkej Lomnici hasiči počas dňa zasahovali pri odčerpávaní vody. Kanalizácia v obci podľa nich nestihla prívalovú vodu odvádzať, a tak došlo k zatápaniu pivničných priestorov.

„Od rána tam máme jednu hasičskú jednotku, a sú tam nápomocné štyri dobrovoľné hasičské zbory. Vyťahujú vodu z rodinných domov, či už z pivníc alebo garáží,“ povedal popoludní pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove. Inde v kraji podľa neho hasiči pre počasie nezasahovali.

Ešte v sobotu (2. 9.) popoludní búrka v košickej zoologickej záhrade vytopila areál tučniakov, ktorý leží pod kopcom. Ich bazén znečistený nánosmi bolo nutné vypustiť.

„Do rána ďalšie dažde a búrky spôsobili vyvrátenie niekoľkých stromov hlavne v Dinoparku. Od rána naši pracovníci odstraňovali škody s cieľom spriechodniť návštevnícke trasy k času otvorenia,“ uviedla zoo na sociálnej sieti.

Popadané stromy

Vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová popoludní TASR potvrdila, že oba bazény tučniakov sú už vyčistené a opätovne napustené. Došlo aj k spadnutiu niekoľkých stromov, keďže zoo sa vlastne nachádza v lese, nič vážne sa však podľa nej nestalo.

Podľa príspevkov na sociálnych sieťach došlo na východe aj k zaliatiu niektorých komunikácií, napríklad na parkovisku na sídlisku vo Svidníku alebo v Košiciach pod mostom na Palackého ulici.

Košickí krajskí hasiči podľa operačného strediska zasahovali v nedeľu pred 15.00 h pri búrkach len pri spadnutom konári v obci Seňa v okrese Košice-okolie.

Zoo Košice si posledný prázdninový víkend plánovala pre našich návštevníkov úplne inak. Včerajšia popoludňajšia búrka...

Posted by ZOO Košice on Sunday, September 3, 2023
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM