Veronika Hunyadiová Správy

Bývalé tlačiarne nahradí nová štvrť. Priniesť má aj zlepšenie dopravy pri Amfiteátri

Výstavba komplexu v areáli bývalých Východoslovenských tlačiarní v blízkosti Amfiteátra je na spadnutie. Má priniesť aj investície do zlepšenia dopravy.

Ilustračný obrázok k článku Bývalé tlačiarne nahradí nová štvrť. Priniesť má aj zlepšenie dopravy pri Amfiteátri
Zdroj: TASR/František Iván

Košickú lokalitu po bývalých Východoslovenských tlačiarňach (VST) v blízkosti Amfiteátra čakajú výrazné zmeny v rámci plánovaného polyfunkčného komplexu Rezidencia Letná.

V roku 2023 začne nie len s výstavbou bytov, obchodných alebo administratívnych priestorov, ale developerská spoločnosť CTR Letná s.r.o. sa ako jej investor dohodla s mestom aj na zrealizovaní vyvolaných investícií.

Nové cesty aj križovatky

Pôjde najmä o výstavbu nových ciest a rekonštrukcie súčasných križovatiek tak, aby zvládli zvýšený nápor a zlepšili dopravnú obslužnosť celej lokality. Investor sa na tieto účely zaviazal zložiť bankovú zábezpeku vo výške 2,5 milióna eur, z ktorých sa budú financovať jeho investície do dopravnej infraštruktúry v danej lokalite. Vedenie mesta sa na tomto riešení dohodlo so zástupcami investora po sérii vzájomných rokovaní.

Podľa primátora Jaroslava Polačeka bolo zámeorm, aby sa po ich uskutočnení stal celý dopravný uzol pri Amfiteátri lepšie prejazdným, bezpečnejším a ubudlo na ňom tragických kolízií medzi chodcami a automobilmi. „Som rád, že sa nám aj s pomocou podarilo presadiť takú vzájomne dohodu, ktorú zvýšením kvality života ocenia súčasní, ale aj budúci obyvatelia tejto časti Košíc," dodal primátor. V minulosti sa podľa neho vychádzali výrazne v ústrety developerom a vyvolané investície zostávali na mestský rozpočet.

Mesto okrem spomínanej 2,5-miliónovej finančnej zábezpeky získa od investora aj poplatok za rozvoj vo výške približne dva milióny eur. Polovica z poplatku za rozvoj vo výške milión eur pôjde do rozpočtu mesta, ktoré tieto financie využije najmä na investície do dopravnej infraštruktúry a zostávajúci milión eur poputuje do kasy mestskej časti Sever. Tá ich plánuje využiť na rozvojové projekty pre svojich obyvateľov ako revitalizácia miestnych komunikácií či zelene na Kalvárii.

Byty aj supermarket

Developer odhaduje svoju investíciu v tejto lokalite na zhruba 70 miliónov eur. Podľa riaditeľa divízie Real Estate spoločnosti CTR Jána Horvátha, v súčasnosti prebieha architektonicka-urbanistická súťaž, na základe ktorej sa uskutoční celkový projekt výstavby. Po získaní územného a stavebného povolenia predpokladajú, že by k nej mohlo prísť v priebehu roka 2023. 

Na území bývalých Východoslovenských tlačiarní počítajú s tým, že 70 percent úžitkovej plochy budú tvoriť byty a zvyšok poslúži na občiansku vybavenosť. „Plánujeme napríklad vybudovať supermarket, ktorý je v tejto lokalite dávno potrebný. S takýmto postupom už máme skúsenosti z iných našich projektov, kde sme okrem supermarketu realizovali aj prevádzky ďalších služieb, ktoré obyvatelia objektu a blízkeho okolia ocenili,“ doplnil konateľ spoločnosti CTR Letná Martin Saučin.

Čo na projekt hovorí starosta mestskej časti a ako sa doprava v okolí starých tlačiarní nájdete na ďalšej strane.

Prioritou infraštruktúra

Dohoda medzi mestom a investorom teší aj starostu Severu Františka Ténaia. „Som rád, že podpísaná zmluva výrazne prihliada aj na potreby občanov a územia mestskej časti. Pre nás je veľmi dôležité riešenie problematického dopravného uzla na Festivalovom námestí aj s napojením Starej spišskej cesty. Prioritou je aj riešenie infraštruktúry pre obyvateľov Kalvárie na úrovni 21. storočia aj s citlivým zachovaním jej duchovných hodnôt a odkazu pre ďalšie generácie,“ uviedol Ténai.

Pripomenul, že zo živej diskusie s občanmi vznikli viaceré návrhy a vyjadrenia, ktoré sa využili pri príprave návrhu zmeny územného plánu pre túto lokalitu. Potešilo ho, že do jeho výslednej podoby projektu bola zapracovaná aj väčšina pripomienok občanov ich mestskej časti, ako napríklad zmenšenie plánovaných budov a zníženie množstva zastavanej plochy.  

Ako sa zmení doprava?

  • vznikne nová cesta medzi Obchodnou akadémiou a bývalými tlačiarňami
  • vznikne nová križovatka Watsonova – Letná – Stará spišská cesta
  • upraví sa usporiadanie dopravy pred autobusovými zastávkami Obchodná akadémia a Amfiteáter v smere k novej nemocnici tak, aby autobusy mohli z križovatiek vyštartovať ako prvé
  • súčasná križovatka pri vjazde na západné parkovisko na Festivalovom námestí a na parkovisko pri Amfiteátri sa zmení na kruhový objazd
  • upravia sa súčasné komunikácie na Letnej, Starej spišskej ceste a na Watsonovej a zrekonštruujú sa inžinierske siete

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM