Eva Mikulová Správy

Cesta medzi Kysakom a Veľkou Lodinou je naďalej neprejazdná, kraj ráta škody, FOTO

Niekoľkodňové silné dažde v Košickom kraji sa podpísali pod zvýšenie hladín riek a neprejazdnosť niektorých úsekov ciest.

Ilustračný obrázok k článku Cesta medzi Kysakom a Veľkou Lodinou je naďalej neprejazdná, kraj ráta škody, FOTO
4
Galéria
Zdroj: FB Zdenka Lipkova Sommerova

Najkritickejšia situácia je podľa Správy ciest KSK na Spiši. „V noci z utorka na stredu sa asi na sto metrovom úseku vylial potok medzi obcami Veľký Folkmar a Kojšov, takže do tejto koncovej obce bol znemožnený prístup pre osobnú dopravu. Naši cestári sa v ranných hodinách snažili úsek sprejazdniť aspoň v jednom jazdnom pruhu. Kritický úsek je aj medzi Gelnicou a Prakovcami, kde voda odmyla časť cesty v dĺžke približne 10 metrov. Úsek je prejazdný v jednom pruhu, pričom rátame, že škody sa vyšplhajú na niekoľko tisíc eur,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Potok sa vylial aj v obci Hnilčík, cesta je aktuálne prejazdná. Rieka Hnilec sa v gelnickom okrese vyliala na viacerých miestach, a to v meste Gelnica na ceste pred hypermarketom.

Cesta je pre osobnú dopravu uzavretá, obchádzka vedie po miestnych komunikáciách, pričom dopravu reguluje polícia.

Veľké vypúšťanie Ružína

K vybreženiu Hnilca došlo aj na ceste z Gelnice v smere na Jaklovce, úsek je prejazdný v jednom jazdnom pruhu. Na rieke Hnilec bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity.

Z dôvodu viacerých zaplavených ciest na Spiši Správa ciest KSK v Spišskej Novej Vsi zmobilizovala pomoc z ďalších stredísk. Tie vypomáhajú s technikou a s odstraňova­ním škôd.

Silný dážď sa v utorok 13. októbra podpísal aj pod zaliatie dlhodobej obchádzkovej trasy medzi Kysakom a Veľkou Lodinou vedúcej cez osadu Sopotnica. „Vybreženie Hornádu v tomto úseku spôsobilo aj neprimerané vypúšťanie vodnej nádrže Ružín Slovenským vodohospodárskym podnikom. Vodohospodárov sa budeme pýtať, prečo začali Ružín vypúšťať v takom množstve až začiatkom tohto týždňa, keď bol vývoj počasia známy niekoľko dní vopred. Nešlo pritom o prvý takýto prípad. Dlhodobá obchádzková trasa je stále neprejazdná. Musíme počkať, kým hladina Hornádu klesne a následne budeme odstraňovať škody,“ uviedol župan.

Obchádzka vedie po účelovej komunikácii Košice – most Ružín – účelová komunikácia – Malá Lodina – Veľká Lodina. Hornád zaplavil aj extravilán obce Kysak, vrátane Školy v prírode, ktorá patrí kraju. Škody zatiaľ vyčíslené nie sú. K zaplaveniu cesty došlo aj v úseku Trebejov – Družstevná pri Hornáde, úsek cesty je aktuálne neprejazdný.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie