Zuzana Vajayová Rôzne

Cezhraničný projekt predstaví košického rodáka S. Máraia

V rámci operačného programu Cezhraničná spolupráca Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013 nezisková organizácia Košice 2013 v spolupráci s Literárnym múzeom Sándora Petőfiho v Budapešti odštartovala projekt s názvom Vytvorenie a propagá

TASR o tom informovala hovorkyňa neziskovej organizácie Košice 2013 Jana Krajkovičová. „V pondelok 24. januára sa počas úvodnej konferencie v kongresovej miestnosti Literárneho múzea Sándora Petőfiho v Budapešti konalo slávnostné otvorenie ročného projektu KULTOUR. Odborná, ako aj široká verejnosť mala príležitosť zoznámiť sa s jeho cieľmi a aktivitami, v rámci ktorých je plánovaná produkcia viacerých informačných a turistických materiálov, dokumentárneho filmu a revitalizácia expozície v pamätnej izbe Sándora Máraia v Košiciach,“ uviedla Krajkovičová. Dodala, že druhá, odborná časť konferencie bola venovaná slávnemu spisovateľovi a predstaveniu projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Mesto Košice chce prostredníctvom tohto projektu priblížiť Sándora Máraia, rodáka z Košíc, návštevníkom a obyvateľom mesta. K realizácii tohto cieľa sa pridal aj cezhraničný partner projektu – Literárne múzeum Sándora Petőfiho v Budapešti. Tento inštitút chráni okrem svetového dedičstva Sándora Máraia mnoho originálnych kníh, fotografií a rukopisov, ktoré už 15 rokov pravidelne predstavuje na konferenciách, počas Máraiových dní a prostredníctvom divadelných predstavení.

„Cieľom cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskou a Slovenskou republikou je zlepšenie integrácie spoločného regiónu a zvýšenie jeho hospodárskej úrovne z hľadiska kultúrneho, ekonomického, ekologického a dopravného. V tomto roku v rámci toho EÚ podporuje okrem iných aj tento projekt v oblasti turizmu, KULTOUR.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM