Lenka Fedorová Správy

Čísla, ktoré by nás mali zaujímať: INEKO takto ohodnotil finančné zdravie Košíc

Nový rebríček je na svete. Čísla prezrádzajú, ako je na tom naše mesto s finančným zdravím, aj koľko činí dlh na hlavu každého Košičana.

Ilustračný obrázok k článku Čísla, ktoré by nás mali zaujímať: INEKO takto ohodnotil finančné zdravie Košíc
Foto: Lukáš Zavacký / Zdroj: Dnes24.sk

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (Ineko) hodnotil finančné zdravie 50 najväčších slovenských miest za rok 2016. Jednou zo zložiek hodnotenia mimovládky boli aj dlhy samospráv. Ako vo zverejnenom materiáli vysvetľuje Ineko, celkový dlh miest určuje tzv. „zákonné kritérium“. To znamená, že sa doň nezapočítavajú záväzky z úverov poskytnutých z bývalých štátnych fondov a Štátneho fondu rozvoja bývania, a tiež záväzky z návratných zdrojov financovania prijatých na zabezpečenie predfinancovania eurofondov.

Kde majú najväčšiu sekeru

Ako uvádza Ineko, najväčším dlžníkom spomedzi hodnotených miest bola ku koncu roka 2016 Nitra (43,6 %), druhý najvyšší dlh mali Michalovce (38,1 %) a nasledujúce priečky obsadili Bratislava (37,5 %), Čadca (35,5 %) a Považská Bystrica (35,2 %). Naopak, najlepšie z pohľadu tohto ukazovateľa obstáli mestá Ružomberok, Topoľčany, Dubnica nad Váhom, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Malacky a Kežmarok, ktoré nemali ku koncu roka 2016 žiadny dlh. Nízky dlh mali aj v Poprade (4,8 %), Seredi (7,2 %) či Trebišove (7,4 %).

Najvyššie skóre za finančné zdravie získalo podľa Ineko Nové mesto nad Váhom so známkou 5,95. Na päty mu šliape Dubnica nad Váhom so známkou 5,92 a tretím mestom s najlepšie ohodnoteným finančným zdravím je Hlohovec zo známkou 5,57. Naopak, najnižšie skóre dosiahli Rimavská Sobota (4,12), Senica (3,88) a Bratislava (3,84).

Dlh na hlavu Košičana je 180 eur

Samospráva mesta Košice je podľa tabuľky finančnej stability Ineko v poradí 44. mestom s najlepším finančným zdravím. Košice mali podľa Ineko celkový dlh 27,20%, pričom k roku 2015 to bolo o niečo viac, 30,40%. Dlh na jedného obyvateľa je podľa analýzy 180 eur. Finančné zdravie (FZ) nášho mesta inštitút ohodnotili číslom 4,32.

Pre porovnanie, neďaleký Prešov má dlh 33,26%, dlh na obyvateľa je 208 eur a FZ 4,16. Z košických mestských častí ohodnotila analýza najlepšie MČ Košická Nová Ves so skóre FZ 6,0 a najhoršie MČ Lunik IX so skóre FZ 3,98.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM