Lenka Fedorová Správy

Colné kontroly na letiskách v Košiciach a Poprade posilnia nové röntgeny

Na medzinárodných letiskách v Košiciach a Poprade pribudnú nové röntgenové zariadenia. Zakúpený röntgenový inšpekčný systém na kontrolu batožiny využíva dvojitý náhľad.

Ilustračný obrázok k článku Colné kontroly na letiskách v Košiciach a Poprade posilnia nové röntgeny
Zdroj: TASR

Na medzinárodných letiskách v Košiciach a Poprade pribudnú nové röntgenové zariadenia na kontrolu batožiny a zásielok pri nelegálnom dovoze tabakových výrobkov. Pre príslušné colné úrady ich zakúpi finančné riaditeľstvo za 200.000 eur s DPH. Výsledná suma za dve zariadenia vzišla z elektronickej aukcie.

Kúpnu zmluvu zverejnili začiatkom januára vo vestníku verejného obstarávania. V elektronickej aukcii na zákazku uspela akciová spoločnosť Elektrotechnický výskumný a projektový ústav – EVPÚ. V cene je zaškolenie operátorov, servisné prehliadky a meranie úniku ionizujúceho žiarenia počas záručnej doby. Pôvodne predpokladaná cena zákazky bola 244.120 eur bez DPH.

Zakúpený röntgenový inšpekčný systém na kontrolu batožiny využíva dvojitý náhľad. Na základe klasifikácie materiálov duálnou energiou umožňuje farebné označovanie organických, anorganických a zmiešaných materiálov s rozličnými efektívnymi atómovými číslami pre lepšiu identifikáciu objektov. Röntgenová kontrola je podporená automatickou detekciou výbušnín a narkotík.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie