Veronika Hunyadiová Správy

Covid v košickej nemocnici: Evidujú desiatky úmrtí, pacientov pribúda

Univerzitná nemocnica má covidové lôžka zaplnené na 68 percent. Majú aj desiatky úmrtí.

Ilustračný obrázok k článku Covid v košickej nemocnici: Evidujú desiatky úmrtí, pacientov pribúda
Zdroj: TASR/František Iván

Situácia v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura sa opäť o niečo zhoršila a počty hospitalizovaných stúpajú. Informuje o tom nemocnica na svojom webe.

Prevládajú neočkovaní

V nemocnici je hospitalizovaných 85 pacientov s ochorením COVID-19. Priemerný vek hospitalizovaných mužov je 58 rokov, priemerný vek hospitalizovaných žien je 62 rokov. Sedem pacientov je v kritickom stave napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, 18 pacientov vo vážnom stave potrebuje vysokoprietokový kyslík.

Za dva mesiace tretej vlny, žiaľ, v UNLP zaznamenali už 53 obetí koronavírusu.

„Momentálne máme pre covidových pacientov vyčlenených 122 lôžok na oddeleniach a klinikách na Rastislavovej ulici. 68% z nich je obsadených,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Ján Slávik. „Delte podliehajú najmä starší, nezaočkovaní pacienti, s pridruženými ochoreniami. Ich vekový priemer je 79 rokov,“ dodal J. Slávik. 88 % súčasných pacientov nie je očkovaných, 12 % bolo očkovaných oboma dávkami dvojzložkovej vakcíny.

Odklad operácií?

Nemocnica zároveň dodáva, že zatiaľ nepristúpila k hromadnému zastaveniu plánovaných operácií. „V závislosti od charakteru výkonu a podľa typu pracoviska dochádza v niektorých prípadoch k odloženiu plánovaného výkonu, vzhľadom k postupnému vyčleňovaniu kapacít niektorých pracovísk pre covidových pacientov,“ vysvetľuje Ľuboslav Beňa, výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť. Ide predovšetkým o pracoviská na Rastislavovej u­lici.

Zatiaľ však nemuseli obmedziť neakútnu operatívu ako celok. Pokiaľ ale budú počty covidových pacientov rásť a stúpnu počty kriticky chorých, obmedzeniu operatívy sa nemocnica nevyhne. Zatiaľ sa im darí mať pod kontrolu starostlivosť o pacientov na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

„Veľmi nám pomáha spolupráca s okolitými nemocnicami. A tiež aplikácia e-lôžko, ktorú v rámci kraja koordinuje práve naša nemocnica. Je to veľmi efektívny nástroj nemocničného manažmentu. Vďaka tomu sa neprepĺňajú rýchlo kapacity našej koncovej nemocnice, čo nám umožňuje aj v týchto chvíľach zabezpečovať nielen akútnu zdravotnú starostlivosť,“ dodal Beňa.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM