Eva Mikulová Správy

Zemplín sa dočká nového asfaltu: Opravenú cestu už otvorili v Michaľanoch

Na Zemplíne pribudne v najbližších mesiacoch 22 kilometrov opravených ciest. Začnú opravy cesty medzi obcami Bajany a Lekárovce a ďalšie.

Ilustračný obrázok k článku Zemplín sa dočká nového asfaltu: Opravenú cestu už otvorili v Michaľanoch
Zdroj: KSK

Cesta v smere od Lastoviec cez intravilán obce Michaľany až po križovatku Kazimír -Luhyňa bola dlhodobo v dezolátnom stave, opravovaná nebola 26 rokov.

Problémy spôsobovali hlavne časté záplavy, ktoré boli spôsobené zlým odvodnením cesty. K lokálnemu zaplavovaniu dochádzalo najmä na hlavnej križovatke v obci. Vodičov potrápili aj výtlky či pokles vozovky.

Oprava za 120-tisíc eur

Košický samosprávny kraj sa preto na jar tohto roka pustil do jej opravy. Takmer kilometer dlhý úsek si vyžiadal 120-tisíc eur, ktoré župa financovala zo svojho rozpočtu. Okrem nového asfaltu prešiel opravou aj most a vymenené boli priepusty.

Michaľany a ich okolie sú územím na križovatke medzi viacerými atraktívnymi turistickými cieľmi - neďaleko sú nádherné lesy Miliča aj slovenský Tokaj. Na skok odtiaľ aj je do maďarskej časti Slanských vrchov (Zempléni-hegység).

O nutnosti rekonštrukcie hovorí aj starosta obce Michaľany, Zoltán Tarbaj: „ Rekonštrukciu tejto cesty bolo potrebné urobiť už dávno. Sme radi, že sa vďaka Košickému samosprávnemu kraju konečne zrealizovala, pretože cítime zodpovednosť voči obyvateľom Michalian a okolitých obcí. Vynovená komunikácia je prínosom aj pre turistov.“

Nové kilometre ciest

V opravách ciest na Zemplíne chce Košický kraj pokračovať. V letných mesiacoch by sa mala začať napríklad oprava cesty medzi obcami Bajany a Lekárovce, medzi Vyšným a Nižným Nemeckým, cesty v intravilánoch obce Závadka, mesta Veľké Kapušany, či v obci Lesné.

„Okrem toho štartujeme aj ďalšie projekty opráv ciest, na ktoré získal kraj peniaze z Integrovaného regionálneho operačného programu. Rekonštrukcie sa dočká takmer osem kilometrov dlhý úsek medzi Michalovcami a Sobrancami, či o kilometer dlhší úsek vedúci od Michaloviec cez Veľké Kapušany až po Kráľovský Chlmec. Celkovo by sme na Zemplíne mali v najbližších týždňoch opraviť viac ako 22 kilometrov ciest,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Zdroj: KSK
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM