Denisa Čičváková z dynastie známych košických umelcov má svoju prvú samostatnú výstavu

Takmer dve desiatky olejomalieb, na ktorých figuruje žena z rôznych pohľadov predstaví na svojej prvej samostatnej výstave košická výtvarníčka Denisa Čičváková.

Eva Mikulová
Ilustračný obrázok k článku Denisa Čičváková z dynastie známych košických umelcov má svoju prvú samostatnú výstavu
Zdroj: Daniel Čičvák

Vernisáž výstavy sa uskutoční 10. januára 2019 o 17.00 hod. v Galérii FiguratiF v MaJel Rovas Centrum na Alžbetinej 42 v Košiciach a potrvá do 5. 2. 2019. Hudobným hosťom bude známy košický gitarista a výtvarník Attila Tverďák.

Košická výtvarníčka Denisa Čičváková, pôsobiaca na našej výtvarnej scéne jedno celé desaťročie. Umelecká prezentácia Dotyky je vyvrcholením jej tvorby, z ktorej niektoré diela sa už objavili na štyroch kolektívnych výstavách.

Významný predkovia

Tvorba Denisy Čičvákovej má pomerne široký tematický záber. V prvom rade sa zameriava hlavne na figurálnu tvorbu, ale okrem toho maľuje aj košické uličky, či krajinky. Jej diela sú lyricky ladené, ale ako sama vraví, dotýka sa aj sociálnych a duchovných tém. Obrazy, ktoré vystavuje v Galérii FiguratiF na Alžbetinej ulici v Košiciach vznikali počas celého uplynulého roka a spája ich jedna téma – žena. „Ako žena viem vyjadriť emocionálne rozpoloženie ženy v rôznych životných situáciách, veselých, smutných, v samote, či v partnerských vzťahoch,“ vraví výtvarníčka.

K štetcom a palete mala Denisa vždy blízko. Pochádza z umeleckej rodiny a zhoda priezviska s významným slovenským maliarom nie je vôbec náhodná, je už druhou výtvarnou generáciou tejto rodiny. „Vôňa terpentínu a farieb ma sprevádzala od detstva. Moje prvé maliarske kroky som robila pod dohľadom svojho otca, akademického maliara Michala Čičváka, ktorý ma učil vo svojom ateliéri.

Odmalička som sledovala otca, ako maľuje. Takže bolo prirodzené, že som sa tiež dala na maľovanie. Jeho ateliér sa pre mňa stal akýmsi laboratóriom, v ktorom som si cibrila cit pre farebnosť, kompozičnú presnosť, maliarsku jemnosť, techniku… Otec je pre mňa najväčším vzorom a inšpirátorom. Stále ho obdivujem, ale nekopírujem.

Do svojich obrazov chcem dostať svoje príbehy a svoju dušu. Vybrala som sa vlastnou cestou, so svojou identitou,“ hovorí Denisa Čičváková, ktorá so svojimi obrazmi zabodovala v troch ročníkoch prestížnej výtvarnej súťaže Košická paleta. Odborná porota jej ocenila päť obrazov, ktoré boli vystavené na celoštátnej výstave Výtvarné spektrum v Trenčíne.

Zdroj: Daniel Čičvák
Zdroj: kosice.dnes24.sk