Eva Mikulová Správy

Do Europarlamentu v Štrasburgu pocestuje 10 škôl, z toho štyri z východu Slovenska

Víťazom 13. ročníka súťaže Euroscola sa stala Cirkevná spojená škola vo Vranove nad Topľou. Do súťaže sa prihlásilo 21 škôl, najviac z východu.

Ilustračný obrázok k článku Do Europarlamentu v Štrasburgu pocestuje 10 škôl, z toho štyri z východu Slovenska
15
Galéria
Foto: Eva Mikulová

Tento rok poslalo do súťaže svoje projekty 21 stredných škôl. Najviac prihlásených projektov, desať, prišlo z východného Slovenska.

Rezonovali ekologické témy

Medzi stredoškolákmi najviac rezonovala téma boja proti klimatickým zmenám, ochrana životného prostredia a čo robí EÚ pre mňa. Študenti sa v projektoch zaoberali aj elektronizáciou, digitalizáciou či bezpečnosťou na internete.   

  Školy umiestené na prvých 10 miestach sa zúčastnia pracovného dňa v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu.   „Som nesmierne rád, že sa táto unikátna súťaž Európskeho parlamentu pre stredoškolákov dobre etablovala, udržiava si vysokú úroveň a oslovuje mladých ľudí a pedagógov. Svedčí o tom výborná kvalita projektov aj inovatívne nápady, s ktorými školy prichádzajú,“ povedal Dionýz Hochel, poverený riadením Kancelárie Európskeho parlamentu.   Školy do svojich projektov zapojili spolužiakov z iných škôl, rodičov, seniorov, ako aj širokú verejnosť prostredníctvom otvorených diskusií na námestiach či ankiet vo svojom meste.

Študenti si do diskusií pozývali poslancov Európskeho parlamentu aj miestnych poslancov. Informácie o ich projektoch sa dostali aj do lokálnych aj národných médií. 

Víťazi z Vranova nad Topľou

  Víťazný tím študentov z Vranova nad Topľou sa vo svojom projekte venoval téme životného prostredia, zdravým potravinám, Erazmus+, umelej inteligencii a digitálnej revolúcii.

Zorganizoval workshopy, eurokvíz, besedy, súťaž, simulované zasadnutie Európskeho parlamentu a Európskej rady, ale aj Euroscola párty.

  Cieľom súťaže Euroscola je povzbudiť záujem mladých ľudí o verejné veci a posilniť diskusiu o Európskej únii. Študenti majú za úlohu zorganizovať rôzne podujatia, diskusie či workshopy.

Môžu si určiť vlastné témy alebo si vybrať z ponuky tém zverejnených na stránke Kancelárie EP.  

Víťazné školy:

  • 1. Cirkevná spojená škola – Vranov nad Topľou
  • 2. Cirkevná spojená škola – Humenné
  • 3. Gymnázium – Spišská Nová Ves
  • 4. Obchodná akadémia – Bratislava
  • 5. Stredná odborná škola – Snina
  • 6. Obchodná akadémia – Lučenec
  • 7. Gymnázium Alberta Einsteina – Bratislava
  • 8. Obchodná akadémia – Šurany
  • 9. Súkromné gymnázium – Žilina
  • 10. Gymnázium – Pezinok
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM