Ilustračný obrázok k článku Do Košického kraja prídu milióny eur. Pomôžu školám aj rómskym obciam
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Do Košického kraja prídu milióny eur. Pomôžu školám aj rómskym obciam

Košický samosprávny kraj (KSK) dostane cez iniciatívu Catching-up Regions finančnú dotáciu. Do akých oblastí peniaze pôjdu?

Veronika Hunyadiová Správy
Veronika Hunyadiová Správy

Do Košického kraja prídu milióny eur. Pomôžu školám aj rómskym obciam

Košický samosprávny kraj (KSK) dostane cez iniciatívu Catching-up Regions finančnú dotáciu. Do akých oblastí peniaze pôjdu?

Ilustračný obrázok k článku Do Košického kraja prídu milióny eur. Pomôžu školám aj rómskym obciam
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Do Košického kraja prídu milióny eur, ktoré podporia najmä stredoškolské vzdelávanie, inovácie, rozvoj rómskych obcí a informatizáciu a digitalizáciu. Župa získa podporu v rámci európskej iniciatívy Catching-up Regions, ktorá podáva pomocnú ruku takzvaným „dobiehajúcim regiónom“.

KSK už v spolupráci so Svetovou bankou a Európskou komisiou oslovil 70 kľúčových zamestnávateľov v kraji, naštartoval spoluprácu s tromi rómskymi obcami, pripravuje spustenie geografického informačného systému a podporí aj aktivity Inovačného centra kraja.

Chýbajúci rozvoj

„V Košickom kraji je až šesť najmenej rozvinutých okresov, takže stále je z čoho vyberať. Vo finále sme sa rozhodli financie z Catching-up využiť na štyri oblasti, ktoré pomôžu pohnúť východ dopredu – vzdelávanie, inovácie, pomoc znevýhodneným a informatizáciu. Projekty v jednotlivých oblastiach sme rozhýbali pred niekoľkými týždňami a v rámci tejto spolupráce so Svetovou bankou a Európskou komisiou by sme mohli mať prvé výsledky už koncom roka,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

V oblasti školstva župa spolu s partnermi kontaktovala 70 kľúčových zamestnávateľov na území kraja s cieľom zmapovať aktuálne potreby pracovného trhu. V ďalšom kroku chce osloviť42 stredných odborných škôl v kraji, aby zistili, ako dokážu prispôsobiť odbory vzdelávania požiadavkám firiem. V pilotnej časti sa počíta s piatimi strednými odbornými školami, do ktorých pôjdu financie na rozvoj odborného vzdelávania, vrátane infraštruktúry a ľudských zdrojov.

Pomoc obciam

Už od polovice apríla zamestnanci Úradu KSK na týždennej báze pracujú s tromi rómskymi obcami, ktorým pomôže Catching-up zlepšiť životnú situáciu. Záujem prejavili Jasov, Vtáčkovce (okres Košice-okolie) a Vitkovce (okres Spišská Nová Ves).

„Snažíme sa na situáciu týchto lokalít pozerať komplexne. Pracujeme na plánoch rozvoja obcí, nie samotnej marginalizovanej rómskej komunity. Spolu s obyvateľmi mapujeme ich potreby v oblasti bývania, vzdelávania, zamestnanosti a zdravia. Pripravujeme projekty v obciach tak, aby do nich boli začlenení aj samotní obyvatelia,“ povedal župan Trnka.

Keď obce s pomocou kraja pomenujú svoje potreby a formu požadovanej pomoci, Svetová banka s Európskou komisiou predostrú možnosti financovania. Ak to pandemická situácia dovolí, s realizáciou niektorých projektov by sa mohlo začať ešte tento rok.

Prečítajte si tiež

Ďalšie plány

Iniciatíva počíta aj s podporou Inovačného centra Košického kraja, kde sa pod jednou strechou spoja všetky vedomosti a technológie v Košickom kraji z akademického prostredia, verejného i neziskového sektora a firiem. Ide o kľúčový projekt župy na „udržanie mozgov“ na východe Slovenska. V rámci iniciatívy uvažuje nad rekonštrukciou budovy na Strojárenskej ulici v Košiciach a finančná podpora by mala ísť aj na budúce aktivity centra.

Do konca roka by mal byť spustený aj geografický informačný systém. Geoportál Košického kraja využije otvorené dáta z kraja v online priestore a obyvatelia si tak na mape kraja budú môcť prezerať informácie podľa záujmu. Poslúži ako platforma pre ukladanie a publikovanie údajov zobraziteľných v mape. Vďaka dostupným údajom bude možné vytvoriť aj tematické mapy, napríklad s investičnými projektmi, prehľadom zaočkovanosti, mapou ambulancií, voľnými pracovnými miestami v organizáciách KSK a podobne.

Foto: ilustračné

Aktuality zo Slovenska

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín