Eva Mikulová Kultúra

Do Paríža na umeleckú stáž? Už čoskoro sa tento sen splní mladým výtvarníkom zo Slovenska

Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) sa ako prvá na Slovensku stala partnerom Cité internationale des arts, medzinárodného centra pre umelecké stáže v Paríži.

Ilustračný obrázok k článku Do Paríža na umeleckú stáž? Už čoskoro sa tento sen splní mladým výtvarníkom zo Slovenska
Zdroj: Jakub Urik

Slovenský inštitút v Paríži inicioval a vyše dvoch rokov spolupracoval s bratislavskou Vysokou školou výtvarných umení, aby sa stala v regióne V4 partnerom Cité internationale des arts, najväčšieho medzinárodného centra pre umelecké stáže na svete, ktoré je aktívne už od roku 1965.

Tvoriť budú na Montmartre a v Marais

Toto medzinárodné svetové centrum spolupracuje s vyše 130 francúzskymi a zahraničnými organizáciami, ktoré sem vysielajú ročne stovky umelkýň a umelcov z celého sveta.

K dispozícii sú im ateliéry v dvoch budovách – v známych umeleckých štvrtiach Marais a Montmartre, rovnako ako aj pomoc pri kariérnom rozvoji či nadväzovaní profesionálnych kontaktov.

VŠVU sa stala jedným z partnerov Cité internationale des arts, čo jej umožní vysielať slovenské umelkyne a umelcov na trojmesačné pobyty do Paríža. Už tento rok vyšlú do Francúzska prvú umelkyňu alebo umelca.

Pripoja sa i ďalšie školy

“Pre školu je nesmierne dôležité, aby sa neuzatvárala do svojho vnútra, aby vnímala potreby doktorandov a absolventov umeleckých škôl. Mať ateliér v Paríži je samozrejme mimoriadne prestížna vec, ale oveľa dôležitejšie je, aby škola mala oveľa širší presah do umeleckej obce, aby vytvárala podmienky pre rast a napredovanie našich absolventov," dodáva k novému projektu rektorka VŠVU Bohunka Koklesová.

“Pre umelca je to výborná skúsenosť, je to aj úžasná príležitosť presadiť a ukázať sa. Francúzski galeristi a zberatelia si konečne začínajú byť vedomí kvality, ktorú u nás doma máme a nehovoria už iba o najznámejších menách. Exkluzívne zastúpenie podpísali, okrem umelcov strednej generácie, už aj mladí výtvarníci a čerství absolventi umeleckých škôl,” uviedol Jakub Urik, riaditeľ Slovenského inštitútu v Paríži.

Úspešné a aktívne pôsobenie slovenských umelcov vytvára nezmazateľnú stopu pozitívnej prezentácie Slovenska vo Francúzsku.

Dôležitým aspektom je aj fakt, že nejde o jednorazový, ale o dlhodobý a udržateľný projekt, do ktorého je zapojená slovenská kultúrna a akademická komunita.

“Verím, že sa časom k VŠVU pripoja aj Akadémia umení v Banskej Bystrici a Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach. Takto by sme mali pokryté všetky umelecké školy na Slovensku. Kultúrna diplomacia sa stala jednou z priorít zahraničnej politiky Slovenska a takéto projekty by mali byť jej pevnou súčasťou”, hovorí Jakub Urik.

Prečítajte si tiež:

Zdroj: Jakub Urik
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM