Webnoviny - Rôzne

Do sudcovských komisií poslanci opäť nezvolili nikoho

WEBNOVINY.SK

Parlamentu sa dnes ani na druhý pokus nepodarilo zvoliť kandidátov na miesta v komisiách vyberajúcich sudcov.

Ani jeden zo štyroch kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov zo 139 zúčastnených poslancov.

Za Viliama Pohančeníka, ktorého navrhla Edita Pfundtner zo strany Most-Híd, hlasovalo 69 zákonodarcov a na zvolenie mu tak chýbal jediný hlas.

Nasledoval kandidát Róberta Madeja zo Smeru-SD Anton Martvoň (65 hlasov), rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid (navrhol ho Pavol Hrušovský, 52 hlasov). Najmenej hlasov získal kandidát Jozefa Kollára (SaS) Ľubomír Schweighofer so ziskom 20 hlasov.

Sudcovské komisie majú mať po päť členov. Žrebovať sa budú z kandidátov, ktorých navrhuje Sudcovská rada SR, sudcovská rada príslušného súdu, Národná rada SR a Ministerstvo spravodlivosti SR. Ministerstvo bude mať v komisii dvoch členov, zvyšné inštitúcie po jednom členovi.

Abrahám nahradí Štibrányiho

Miesto po Miklánkovi je voľné

Poslanci neobsadili ani miesto v Rade Rozhlasu a televízie Slovenska, v ktorej sa 14. septembra skončilo funkčné obdobie Andrejovi Miklánkovi.

Aj na tejto voľbe sa zúčastnilo 139 poslancov, 61 z nich dalo hlas Ľubomírovi Lintnerovi (navrhlo ho AG Štúdio Gerič), 11 hlasov patrilo Bernadete Tokárovej (kandidátka Združenia kresťanských seniorov Slovenska) a 62 hlasovacích lístkov bolo neplatných.

Nové voľby by sa mali uskutočniť na nasledujúcej schôdzi parlamentu, tá je naplánovaná na 31. januára 2012.Poslanci však zvolili Petra Abraháma za deviateho člena Rady pre vysielanie a retransmisiu.

Vo verejnej voľbe sa mu podarilo získať 75 hlasov od 139 zúčastnených zákonodarcov. Abrahám v rade nahradí Ladislava Štibrányiho, ktorému sa funkčné obdobie skončilo 30. júna 2011.

Plénum dnes vybralo aj dvoch kandidátov na členov Rady pre reguláciu. Stali sa nimi Viliam Mikuláš (kandidát poslanca Ivana Harmana z SDKÚ-DS) a kandidát poslanca Alojza Přidala (KDH) Vladimír Štefánik.

Za Mikuláša hlasovalo 70 zákonodarcov, za Štefánika 73, aj na tejto voľbe sa zúčastnilo 139 členov snemovne. Posledné slovo bude mať prezident Ivan Gašparovič, ten rozhodne, ktorý z kandidátov v rade napokon zasadne.

Hlasovanie o personálnych návrhoch bolo posledným bodom deviateho rokovacieho dňa 26. schôdze parlamentu. Členovia snemovne sa opäť stretnú v stredu 14. decembra o 9:00, rokovať budú o lekárskej novele, ktorou sa majú lekárom zvýšiť platy a novelizuje sa Zákonník práce.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie