Barbara Dallosová Samospráva

Dobrá správa pre Košičanov: Poslanci odklepli kompenzácie v MHD, pozrite, koho sa budú týkať!

Mestskí poslanci odklepli kompenzácie pre Košičanov, ktorí cestujú mestskou hromadnou dopravou. Na úľavách sa košická radnica dohodla s Dopravným podnikom. Kto, koľko a kedy ušetrí?

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre Košičanov: Poslanci odklepli kompenzácie v MHD, pozrite, koho sa budú týkať!
Zdroj: TASR

Kompenzácie pre cestujúcich mestskou hromadnou dopravou (MHD) dnes schválilo Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Košiciach. Úľavy vzhľadom na pokračujúcu modernizáciu električkových tratí a s ňou spojené dopravné obmedzenia navrhol Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) a magistrát.

S vodičákom a techničákom neplatíte

Úprava tarify pre MHD bude účinná v prechodnom období od 1. júla do 31. októbra 2015, kedy by mali byť ukončené posledné práce na električkových tratiach. Znamená jednak predĺženie doby platnosti cestovných lístkov, ako aj bezplatnú dopravu pre motoristov, ktorí sa preukážu vodičským preukazom a technickým preukazom motorového vozidla.

Jednorazový neprestupný lístok do štyroch zastávok sa bude považovať za prestupný lístok na 30 minút. Prestupný lístok na 30 minút bude platný hodinu. Tzv. mesačník sa predĺži o sedem dní, štvrťročník o 21 dní a časový lístok na pol roka o 30 dní. Táto dodatočná doba platnosti má platiť v plnom rozsahu, len ak pôvodná platnosť časového lístka zasahuje do celého prechodného obdobia. Ak doň zasahuje v menšom rozsahu, platnosť sa predĺži o alikvotnú časť. Tá sa vypočíta podľa vzorca AČ = D x (P/M). D je pritom dodatočná doba platnosti príslušného časového lístka (t. j. 7, 21 alebo 30 dní), P je počet dní pôvodnej doby platnosti príslušného časového lístka v prechodnom období (od 1.7. do 31.10.2015) a M je maximálny počet dní, ktorým mohla pôvodná doba platnosti príslušného časového lístka zasiahnuť do prechodného obdobia (t. j. 30 v prípade časového lístka na 30 dní, 90 v prípade lístka na 90 dní a 123 v prípade lístka na 180 dní). Takto vypočítaná alikvotná časť dodatočnej doby platnosti sa zaokrúhľuje na celé dni podľa platných matematických pravidiel zaokrúhľovania. DPMK na svojej webovej stránke zverejní kalkulátor na výpočet tejto predĺženej doby platnosti.

V prípade bezplatnej prepravy vodičov v pondelky a piatky, technický preukaz motorového vozidla nemusí obsahovať meno držiteľa vodičského preukazu. Podľa magistrátu má takáto forma úľav pomôcť odľahčeniu náročnej dopravnej situácie a urýchliť cestovanie.

Modernizácia Košičanov obmedzuje

,,Vzhľadom na prebiehajúcu modernizáciu električkových tratí sú obyvatelia a návštevníci mesta obmedzení pri využívaní MHD a cestovanie je pre nich komplikovanejšie a časovo náročnejšie ako pred jej začatím," zdôvodnilo úľavy vedenie mesta a DPMK.

Generálny riaditeľ DPMK Richard Majza vyčíslil dnes pred poslancami odhadovanú stratu zo zavedenia kompenzácií na zhruba 24 000 eur mesačne. Viacerí opoziční poslanci dnes kritizovali, že na predchádzajúcom rokovaní dopravnej komisie hovoril o odhadovaných nákladoch až 100 000 eur. Primátor Richard Raši to vysvetlil tým, že v tom čase do tejto sumy neboli zarátané úspory vyplývajúce z takmer výlučnej prevádzky autobusov v rámci MHD v prechodnom období na miesto električkovej a trolejbusovej dopravy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie