Webnoviny - Rôzne

Dom na Luníku IX ohrozuje životy, bývajú v ňom stovky ľudí

Na košickom Luníku IX je ďalší dom na Hrebendovej ulici podľa Rómov tak „vybývaný“, že ohrozuje zdravie a životy obyvateľov.

(WEBNOVINY) – Ako dnes informovala Linda Šnajdárová z košického magistrátu, vzhľadom na kritickú situáciu bol Bytový podnik mesta Košice poverený prípravou asanácie bytového domu na Hrebendovej ulici.

Havarijný stav bytového domu Hrebendova 14 a 16 sa neustále zhoršuje a podľa statického posudku vyžaduje asanáciu. Je to stav, v ktorom sú priamo ohrozené životy ľudí, pohybujúcich sa v objekte a jeho blízkosti. Prípadná rekonštrukcia by bola nákladnejšia ako nová výstavba.

Celkovo sa v tomto objekte nachádza 30 bytov, v ktorých žije 225 ľudí. Iba dvaja nájomcovia majú platnú nájomnú zmluvu a ostatní v bytovom dome sú neplatiči bez platných nájomných zmlúv.

Mesto nemá povinnosť zabezpečenia náhradného ubytovanie voči ľuďom, ktorí vedome porušujú zákon a nerešpektujú právne predpisy.

„Nájomné byty preto budú dostávať iba tí, ktorí sú ochotní a schopní ich platiť. Nikto z neplatičov nie je bez prostriedkov, minimálne poberajú sociálne dávky, preto si majú v prvom rade hradiť náklady na bývanie tak, ako to ukladá zákon. V opačnom prípade nemajú nárok na žiadne bytové náhrady, maximálne sa im dočasne zabezpečí núdzové ubytovanie. Zároveň považujeme za neprípustné demolovanie majetku mesta neprispôsobivými občanmi, čo je v prípade bytových domov na Luníku IX opakujúci sa jav,“ uvádza Šnajdárová.

Zväčšiť mapu

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM