Správy

Dostavba futbalovej arény bude stáť takmer 5 miliónov. Kto a kedy ju dokončí?

Mesto vyhlási verejné obstarávanie na dostavbu Košickej futbalovej arény (KFA). S predchádzajúcim dodávateľ sa nedohodli.

Ilustračný obrázok k článku Dostavba futbalovej arény bude stáť takmer 5 miliónov. Kto a kedy ju dokončí?
Zdroj: Facebook.com/Košice – Mesto Košice

Mesto Košice neprijme ponuku na dostavbu druhej a tretej etapy Košickej futbalovej arény (KFA) zo strany konzorcia firiem AVA-stav Galanta a OHL ŽS Slovakia Bratislava v celkovej výške 5,6 milióna eur. Namiesto toho začne mesto pripravovať podklady na verejné obstarávanie na nového zhotoviteľa dostavby. Vyhlásené by mohlo byť v prvej polovici budúceho roka.

Dotácia od štátu

Informoval o tom v pondelok (27. 12.) košický magistrát. Konzorcium firiem v rokoch 2018 – 2021 uskutočnilo prvú etapu výstavby KFA a podieľalo sa aj na niektorých prípravných prácach pre ďalšie etapy v celkovej výške 16,1 milióna eur. Snahou vedenia spoločnosti KFA bolo, aby v dostavbe mohli podľa zmluvy z roku 2018 aj naďalej pokračovať.

Na základe predchádzajúcich vzájomných rokovaní a zmluvnej dohody garantovalo konzorcium, že v prípade podpísania dodatku k zmluve do 20. decembra by KFA v budúcom roku dokončilo v sume 4,6 milióna eur. Takto dohodnutá suma bola z dôvodu nárastu cien stavebných materiálov a ďalších nákladov zvýšená o 1,14 milióna eur. Navrhovanú cenu dostavby vo výške 4,6 milióna posúdil aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) ministerstva financií. Zároveň slúžila aj ako podklad pred schválením štátnej dotácie vo výške štyri milióny eur, ktorú na dostavbu KFA vyčlenila pred dvoma týždňami na svojom rokovaní slovenská vláda.

Chceli zvýšiť cenu

„Dodávatelia stavby však v predvečer rokovania mestského zastupiteľstva 15. decembra oznámili vedeniu mesta a KFA, že garantovanú sumu navrhujú zvýšiť o milión eur na celkových 5,6 milióna eur. Vedenie mesta so zvýšením o vyše 61 percent oproti pôvodnej sume nesúhlasilo, keďže konzorcium nedokázalo hodnoverne zdôvodniť takúto výraznú zmeny ceny diela s ohľadom na pravidlá verejného obstarávania,“ oznámil magistrát mesta.

V tejto téme sa vyjadril aj košický viceprimátor a predseda predstavenstva KFA Marcel Gibóda. „Po dôkladnej analýze viacerých možností sme sa rozhodli, že pripravíme podklady a vypíšeme transparentné verejné obstarávanie na nového zhotoviteľa KFA, ktoré nám vygeneruje reálnu cenu dostavby v danom čase. Hoci sa dostavba mierne oneskorí, vybrali sme si taký spôsob, ktorý bude mať čo najmenší vplyv na verejné financie a zároveň bude zárukou transparentného zvýšenia ceny dostavby,“ vysvetlil Gibóda.

Doplnil, že KFA je plne pripravená na to, aby sa v nej premiérovo mohli odohrať domáce zápasy FC Košice v jarnej časti druhej futbalovej ligy. Štvormiliónovú vládnu dotáciu na dostavbu štadióna, vďaka ktorej sa zvýši jeho kapacita zo súčasných 5 836 na 12 658 divákov, a zároveň bude vhodný aj na medzinárodné duely, bude možné využiť do konca roka 2024. V rovnakom roku by na ňom mohli košickí diváci fandiť aj slovenskej seniorskej reprezentácii počas niektorého z kvalifikačných alebo prípravných duelov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM