Európska komisia Košiciam: Okamžite zbúrajte protirómsky múr v meste!

O múre pri parkovisku, ktorý má zabrániť vykrádaniu áut a zabrániť znečisteniu v jednej časti Lunika VIII, sa už diskutuje aj v Európskej komisii. Tá žiada o jeho okamžité odstránenie.

Ilustračný obrázok k článku Európska komisia Košiciam: Okamžite zbúrajte protirómsky múr v meste!
Zdroj: Webnoviny.sk

Múr musí ísť bezodkladne preč

Európska komisia vyzvala, aby bolo okamžite zbúrané oplotenie, ktoré oddeľuje Rómov z Lunika IX od mestskej časti Západ, ako o tom informuje denník Korzár. Mestu Košice napísala oficiálny list eurokomisárka pre výchovu a kultúru Androulla Vassiliou, v ktorom uvádza, že múr je v rozpore s hodnotami, na ktorých je budovaná Európska únia.

„Európska únia bola vždy zaviazaná bojovať proti všetkým formám rasizmu a xenofóbie. Európska komisia je preto vždy pripravená v rámci svojich kompetencií zasiahnuť, aby znovu potvrdila princípy nediskriminácie. Úrady v Košiciach musia bezodkladne strhnúť múr,“ napísala. Podľa komisárky protirómske oplotenie je v rozpore s duchom titulu Európskeho hlavného mesta kultúry.

Postavila ho mestská časť

Primátor Richard Raši v odpovedi pre eurokomisárku uviedol, že mesto Košice múr nepostavilo. Urobila tak mestská časť, ktorá je samostatným právnym subjektom. „Stavba bola realizovaná bez povolenia mesta a bez povolenia príslušných stavebných úradov,“ uviedol primátor.

Terasa na čele so starostom MČ Západ Rudolfom Bauerom nepočkala pred výstavbou na vyjadrenie stavebného úradu. Neskôr sa bránila dokladom od mesta, že voči oploteniu parkoviska na Luniku VIII nemá námietky. Magistrát oponoval, že išlo len o čiastkové stanovisko.

Budú vyvodené právne kroky

Raši v liste pre eurokomisárku zdôraznil, že voči mestskej časti budú vyvodené právne kroky. „Na čele mestskej časti je priamo volený zástupca starosta Rudolf Bauer, ktorý reprezentuje politickú opozíciu voči súčasnému vedeniu mesta. Aj preto si myslíme, že postavenie tohto múra inicioval aj pre dosiahnutie svojich osobných politických záujmov,“ píše podľa Korzára v liste Raši a pokračuje, že budovanie takýchto bariér nemá miesto v Európskej únii ani v meste, ktoré hrdo nesie titul Európske hlavné mesto kultúry.

Múru sa dožadovali obyvatelia

Oplotenie bolo postavené začiatkom leta. Obyvatelia okolitých blokov sa dovtedy sťažovali na vykrádanie vozidiel a mali obavy o svoju bezpečnosť. Potrebu oplotenia podľa Korzára takto zdôvodňoval jeden z miestnych poslancov z obvodu Lunik VIII Andrej Sitkár. Ľudia podľa neho roky požadovali riešenie situácie. Dlhodobé ponosy vtedy potvrdil aj vedúci kancelárie starostu Marián Krajňák.

Miestna samospráva opakovane pre médiá tvrdila, že nejde o protirómsku stavbu.

Zdroj: Webnoviny.sk