Lenka Fedorová Rôzne Správy

Fantastický úspech košických lekárov: V celoslovenskej ankete tri víťazstvá!

Skvelým úspechom sa pýši UNLP v Košiciach, ktorej traja lekári sa stali víťazmi v celoslovenskej ankete. Výsledky ich práce hovoria za všetko.

Ilustračný obrázok k článku Fantastický úspech košických lekárov: V celoslovenskej ankete tri víťazstvá!
Zdroj: UNLP/L.Šustová

Práca troch košických lekárov nezostala nepovšimnutá. Ich činnosť bola ocenená v rámci celoslovenskej ankety TOP inovácie v zdravotníctve, kde získali tri víťazstvá.

Vyšetrenie viac ako röntgen

MUDr. Eduard Veselíny, PhD. (na titulnej fotke vpravo) si odniesol víťazstvo v odbore gastroenterológia vďaka zavedeniu novej endoskopickej metódy vyšetrenia žlčových a pankreatických ci­est.

"Cholangioskopia – priamy pohľad do žlčovodu, nám poskytne nové cenné informácie, ktoré mnohokrát klasickým röntgenovým zobrazením nie je možné získať“, uviedol na margo novej metódy Veselíny.

V Košiciach vyrobili titánovú tvár

V odbore neurochirurgia získali celoslovenské víťazstvo profesor Andrej Jenča (na fotke štvrtý sprava) a docent Miroslav Gajdoš ( na fotke šiesty zľava) za úspešnú realizáciu rekonštrukcií častí lebky s použitím titánových implantátov vyrobených na mieru.

Ako uviedla Šustová, počiatky novej metódy siahajú do roku 2013, keď bol vyrobený a voperovaný prvý titánový implantát na Slovensku pomocou 3D tlače. Išlo o vášnivého hubára, ktorý často odpadával a pri jednom hubárčení ho udrel do hlavy konár. Jeho stav si vyžiadal unikátnej riešenie. „U tohto pacienta išlo o poranenie čelovej, spánkovej a temennej časti a nahradili sme 40 percent tváre“, uviedol Jenča.

Foto: UNLP

Docent Gajdoš zároveň upozornil na presnosť metódy, keď uviedol, že titánová náhrada musí byť presná na milimeter. "Nikdy sa nestalo, že by pacientovi nesadla,“ uviedol.

„V mene celého môjho tímu, touto cestou zároveň vyjadrujem poďakovanie vedeniu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, ktoré vytvorilo všetky potrebné podmienky pre aplikáciu tejto inovatívnej medicínskej metódy, z ktorej dnes profitujú hlavne naši pacienti a už čoskoro verejnosti predstavíme svetový unikát,“ uviedol na záver Jenča.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM