Fico po páde vlády opäť na koni ???

Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) padla. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž neschválili rozšírenie dočasného eurovalu a kabinetu tak vyslovili nedôveru. Za záchranný mechanizmus zahlasovalo len 55 poslancov, potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

Monika Földešiová

Odporcov eurovalu v radoch koalície nepresvedčili ani prosby premiérky, ktoré im adresovala tesne pred hlasovaním. „Ja vás prosím, dôverujte tejto vláde, že narába zodpovedne s verejnými financiami, že nezneužije ani na sekundu ťažko zarobené peniaze daňových poplatníkov. Záujem a dôveryhodnosť SR je to najcennejšie čo máme a čo ponúkame,“ povedala poslancom.
Slovensko tak ako jediná krajina eurozóny neschválila euroval. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) v priebehu dnešného dňa povedal, že záchranný mechanizmus schváli parlament na druhý pokus pravdepodobne ešte tento týždeň.
Téma eurovalu sa podľa neho na Slovensku príliš spolitizovala. „Je to ťažká a nepopulárna téma, na ktorej sa pomerne ľahko populisticky vytĺka politický kapitál. Populizmus je vždy škodlivý, bez ohľadu na to, či ide o ľavicový alebo eurovalový populizmus,“ odkázal koaličnej SaS. Podľa ministra sa však nedá byť v eurozóne a inkasovať z nej iba výhody bez toho, aby sme sa zároveň nepodieľali na nákladoch riešenia jej problémov.
Spojenie hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde presadila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Ako oznámila, nepodarilo sa nájsť kompromis medzi SaS a zvyškom koalície ani po ponuke, že liberáli dostanú právo veta na jednotlivé pôžičky pre zadlžené krajiny aj možnosť slobodnej zelenej karty na schválenie trvalého eurovalu (ESM).

TASR

Tento článok nie je možné komentovať.