Adam Stečák Hokej Šport

Hokejisti Fínska zvíťazili v piatkovom zápase nad Veľkou Britániou 5:0 a dostali sa na čelo A-skupiny MS.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Fíni sa dostali do čela skupiny po výhre nad Veľkou Britániou
12
Zdroj: Adam Stečák

Hokejisti Fínska zvíťazili v piatkovom zápase nad Veľkou Britániou 5:0 a dostali sa na čelo A-skupiny MS. Proti outsiderovi košickej časti turnaja mali celý čas hernú prevahu, prejavili ju však iba tromi gólmi v druhej tretine. Fíni nastúpia na ďalší zápas v nedeľu 19. mája od 20.15 h proti Francúzsku, Briti budú hrať v sobotu od 20.15 so Slovenskom.

A-skupina (Košice):

Fínsko – Veľká Británia 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Góly: 21. Rajala (Lehtonen, Olkinuora), 26. Ohtamaa (Tyrväinen, Savinainen), 35. Kiviranta (Koivisto, Tyrväinen), 58. Kuusela (Savinainen), 60. Lehtonen (Jokiharju). Rozhodovali: Öhlund (Švéd.), Reneau (USA) – Leermakers (Hol.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5618 divákov.

Zostavy:
Fínsko: Olkinuora – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Ojamäki, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Kuusela, Luostarinen, Savinainen – Anttila, Tyrväinen, Kiviranta
Veľká Británia: Bowns – O'Connor, D. Phillips, Lee, Richardson, Ehrhardt, Mosey, Billingsley – Lake, Perlini, Shields – Farmer, Hammond, Dowd – Betteridge, Lachowicz, J. Phillips – Kirk, Davies, Lewis

Už prvá tretina bola podľa očakávaní v hernej réžii Fínov. Tí sa snažili o rýchly gól, ale na brankárovi Bownsovi v prvej tretine stroskotali Kakko, Savinainen i Manninen. „Suomi“ začali 2. tretinu pokračujúcou presilovkou, v ktorej Rajala otvoril skóre. Ohtamaa a Kiviranta v druhej časti upokojili favorita a pretavili jeho streleckú dominanciu.

Aj tretia časť bola najmä o súboji fínskej ofenzívy s obranou Británie, Bowns bol však veľkou prekážkou. Briti skúsili za stavu 3:0 hru so šiestimi hráčmi, do prázdnej bránky však inkasovali štvrtý gól a 11 sekúnd pred koncom prekonal Bownsa Lehtonen.