Streda 24. júl 2019 Vladimír  20 °C
Eva Mikulová Rôzne

FOTO: Korčuľovanie na jazere je síce romantické, ale nie je to veľmi bezpečné

Hasiči varujú: Zamrznuté jazero nemusí byť najbezpečnejšie pre zimné športy. Hrať hokej a korčuľovať sa by ste radšej mali na bezpečných ľadových plochách.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Korčuľovanie na jazere je síce romantické, ale nie je to veľmi bezpečné
7
Galéria

Romantické korčuľovanie na zamrznutej ploche košického jazera síce láka, ale nie je to práve najbezpečnejšie. Košické jazero je zradné a i keď sa zdá, že ľad je hrubý a pevný, nemusí to tak byť.

Hrať hokej je na tejto ľadovej ploche zvlášť riskantné. Preto si choďte zašportovať radšej na pevnú ľadovú plochu alebo na zimný štadión. K jazeru však odporúčame zimné prechádzky, pretože je v tomto období skutočne nádherné.

Chráňte si telo

V mrazivom počasí na zľadovatených chodníkoch ľuďom hrozia rôzne úrazy, varujú záchranári. Často vznikajú zlomeniny horných a dolných končatín, podvrtnutia a úrazy hlavy.

„Ak ide o staršieho alebo chronicky chorého človeka, môže mať i obyčajný pád fatálne následky,“ upozorňuje Miroslav Nagy, hlavný inštruktor Falck Academy. Pri páde by si ľudia mali chrániť najmä hlavu. Tiež odporúča snažiť sa padať na zadok alebo chrbát a zmierniť dopad rukami.

„Je lepšie mať zlomenú ruku než rozbitú hlavu. Pri zranení hlavy môžu byť následky oveľa vážnejšie,“ hovorí Nagy. Stlmiť náraz a zmierniť následky úrazu pomôžu aj hrubá vetrovka, pokrývka hlavy či rukavice.

Pomoc pri omrzlinách

Vhodne vrstvené oblečenie ochráni i pred silným mrazom a vznikom omrzlín. Najčastejšie bývajú totiž postihnuté koncové a nechránené časti tela, ako prsty, nos či tvár.

Postihnuté miesto je bledšie až voskové, je necitlivé a neskôr sa môže objaviť bodavá bolesť. „K prvej pomoci v takomto prípade patrí postupné zahrievanie, v žiadnom prípade nesmieme trieť postihnuté miesto snehom, hrozí riziko poškodenia kože. Pacienta zohrievajme vlastnými rukami, ak má napríklad omrznuté prsty na ruke, sám si ju môže dať pod pazuchu. Pomáhajú teplo aj vlažné obklady, nikdy nie horúca voda. Ak sa objavia pľuzgiere, vyhľadajme lekára,“ vysvetľuje odborník.

Zdroj: kosice.dnes24.sk