Eva Mikulová Rôzne

FOTO: Nostalgická módna show, vďaka ktorej sme na Hlavnej cestovali časom

Prierez košickej módy za posledných 100 rokov priniesla unikátna módna prehliadka v centre mesta. O móde pútavo rozprávali rôzni hostia.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Nostalgická módna show, vďaka ktorej sme na Hlavnej cestovali časom
27
Galéria
Zdroj: Adam Stečák

Ako sa obliekali košicke dámy a páni v 20 rokoch minulého storočia, ako módu ovplyvnili vojny, 60., 70. a 80. roky? Kto bol nositeľom najnovších trendov a aká je móda dnes? To všetko sme mohli vidieť a spoznať na unikátnej módnej prehliadke – 100 rokov módy na košickej Hlavnej.

Inšpirácia až dodnes

A bola to skutočne pastva pre oči. Počasie prialo, atmosféra bola vynikajúca a módna kurátorka Sláva Hriadeľová svoj originálny nápad dotiahla do najmenších detailov. Na fiktívnom „červenom koberci“ sa za zvukov dobových melódií niesli sošné dievčatá v modeloch z dávnych čias. Začali to roky 20. a skončili sme v súčastnosti.

Atmosféru skvele dopĺňal informáciami moderátor Tibor Apa Egry, ktorý stál aj za výberom hudby, napasovanej do dôb dávno minulých. Keď sa ženy obliekali žensky, keď muži nosili klobúky, keď sa cenila ručná práca a kvalitné materiály.

Ako to kedysi bolo, prezradila i známa košická novinárka Soňa Makarová. Na 60. roky si zas zaspomínal umelec a režisér Marcel Dekanovský a na 80. roky zaspomínala hokejová legenda Vinco Lukáč.

Modely z predchádzajúcich desaťročí pracne hľadala a vybrala Sláva Hriadeľová, ktorej prehliadky na ulici sú mimoriadne obľúbené. Táto bola už jej tretia a každá bola tematicky iná.

Košice boli a sú chic

Väčšinu modelov zostavila z kúskov, ktoré objavila vo Vintage shope, doplnila ich o viaceré originály a autentické klobúky, ale aj retro kúsky z ateliéru Odette Kmeť Fedorovej a dokonca načrela aj do šatníkov niektorých Košičaniek. Uvideli sme i množstvo klobúkov, dobových originálov z dielne už nežijúcej klobučníčky Eleny Budešovej, ktorá si v roku 1942 ako 18 ročná otvorila na Alžbetinej ulici modistvo ICKA.

"Zámerom bolo ukázať, ako sa moderná móda vyvíjala a ako sa stále dookola vracia späť. A tiež aj fakt, že móda a dejiny sú spojené nádoby a Košice boli mestom, ktoré bolo ako Francúzi hovoria chic,“ dodáva Miloslava Hriadelová.

Záver už patril mladej študentke tretieho ročníka módneho návrhárstva na košickej škole úžitkového výtvarníctva Monike Čopákovej. Jej kolekcia mala názov Qui a vu Coco, čo v preklade znamená Kto videl Coco?.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM