FOTO SERIÁL (6.): Budova, v ktorej sa vystriedali vojenské sklady za umenie

Košice sú bohaté na históriu a dôkazom sú aj jej historické budovy. Minulosť Kasární do ďalekej minulosti nesiaha, no aj tak ich tam môžeme zaradiť.

Adam Stečák

História bývalých kasární siaha až do 19. Storočia, kedy bol tento komplex vybudovaný a bol umiestnený do Šafránovej záhrady. Košice, čo sa týka vojenskej histórie, sú veľmi bohaté a faktom je, že sa v nich nachádzalo v roku 1939 spolu až 13 kasární. Väčšina týchto objektov bola určených pre potreby skladu.

Z pôvodných budov Kasární sa zachovali tri, ktoré patria do vlastníctva mesta, a pribudlo k nim ďalších osem objektov.

V roku 2013 však prišla veľká zmena. Košice získali prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry. Zrekonštruovali niektoré z historických budov: Kulturpark, vybrané výmenníky na sídliskách, Mestský park, Košický hrad, Dóm sv. Alžbety, kaštieľ v Krásnej a Amfiteáter.

Rekonštrukcia kasární začala v roku 2012 a hlavným cieľom bolo vytvoriť z tohoto komplexu miesto pre zoskupenie všetkej kultúry určené pre tanečníkov, umelcov, ktorí sa tak môžu v centre kultúry prezentovať.

V areáli sa nachádzajú budovy, ktorých názvy sú Alfa, Bravo, Charlie, Steel Park a navigačný bod Zulu. Kulturpark je známy hlavne svojimi podujatiami či výstavami od rôznych umelcov.

Areál plne využívajú aj skateboardisti, kde sa môžu v tomto športe zdokonaľovať. V budovách nájdete knižnice, ateliéry či podzemné parkovisko. Kulturpark sa tak po rekonštrukcií stal vyhľadávaným miestom v Košiciach, kde si každý príde na svoje.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Košíc a okolia

Zdroj: kosice.dnes24.sk