Adam Stečák Hokej Šport

Deviaty hrací deň MS mal na progame prvý zápas medzi Dánskom a USA. USA splnili úlohu favorita.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: USA bezproblémovo zvíťazilo nad mužstvom Dánska
15
Zdroj: Adam Stečák

Hokejisti USA zvíťazili v úvodnom sobotňajšom zápase A-skupiny MS nad Dánskom vysoko 7:1 a priblížili sa k postupu do štvrťfinále. Ten už majú po tomto stretnutí z košickej vetvy istý Fíni aj Nemci.

Američania potvrdili úlohu veľkého favorita už v úvodnej tretine, keď strelil Dánom štyri góly a v podstate rozhodli o osude zápasu. Hráči USA sa najbližšie stretnú už v nedeľu o 16.15 h s Nemeckom, a ak získajú aspoň dva body definitívne si zabezpečia účasť vo štvrťfinále. Dáni nastúpia po voľnom dni v nedeľu o 20.15 h proti Kanade.

A-skupina (Košice):

Dánsko – USA 1:7 (0:4, 1:2, 0:1)

Góly: 25. Olesen (Bau Hansen, O. Lauridsen) – 11. Vatrano (Ryan, Hanifin), 12. DeBrincat (Kane, Suter), 15. Keller (Van Riemsdyk, Suter), 19. Kreider (Hughes, Eichel), 32. DeBrincat (Kane, White), 34. Larkin (Ryan), 52. Eichel (Kane, DeBrincat). Rozhodovali: Fraňo (ČR), Kaukokari (Fín.) – Šišlo (Rus.), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 6184 divákov.

Zostavy:
Dánsko: Nielsen – M. Lauridsen, O. Lauridsen, Lassen, Aabo Jensen, Nich. O. Larsen, Jensen, Lassen – Russel, Regin, Bödker – Storm, J. Jensen, Nick. Jensen – Bau Hansen, Madsen, Meyer – From, Jakobsen, Poulsen – Olesen
USA: Schneider – Martinez, Suter, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes, Wolanin – Kane, Larkin, DeBrincat – Kreider, Eichel, Hughes – Keller, White, van Riemsdyk – Ryan, Glendening, Vatrano

Dáni začali v úvodných minútach z ostra, mali dve dobré šance, ale Schneidera neprekonali. Ďalšie príležitosti prišli pri vylúčení DeBrincata, no potom bol už duel jasne v réžii zámorských hokejistov. Tí udreli prvýkrát v 11. minúte, keď sa presadil po brejku 2 na 1 Ryan. Neprešlo ani 30 sekúnd a bolo už 2:0, presilovku využil DeBrincat.

Američania pridali do konca prvého dejstva ešte dva góly a rozhodli o osude zápasu. Dáni dokázali znížiť gólom Olesena, ktorý si museli rozhodcovia overiť na videu. Američania im však viac nedovolili a po góloch DeBrincata a Larkina v 32. a 34. minúte viedli už 6:1. Šance na ďalšie mali aj v tretej tretine, no do konca duelu sa presadil už len Eichel a uzavrel skóre na 7:1.