Lukáš Zavacký Rôzne Správy

Gynekologička Silvia Toporcerová otvorene: Tieto problémy trápia košické tínedžerky najviac

Ambulancie gynekológov navštevujú všetky vekové kategórie. Čo však najviac trápi násťročné Košičanky? Opýtali sme sa nielen na to uznávanej odborníčky.

Ilustračný obrázok k článku Gynekologička Silvia Toporcerová otvorene: Tieto problémy trápia košické tínedžerky najviac
Zdroj: MEDIREX GROUP

Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA vyštudovala odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v našom meste. V súčasnosti pracuje v centre asistovanej reprodukcie s názvom Gyncare. V rozhovore nám prezradila veci, o ktorých by sa malo vedieť.

Vyhľadávajú tínedžerky ženských doktorov?

Závisí to od veku. Vo všeobecnosti to však príliš často nie je.

Aké mávajú problémy?

Zvyčajne nepravidelnú menštruáciu. Organizmus dievčaťa sa pripravuje na reprodukčné obdobie a cyklus ešte býva nepravidelný. Neraz sa objavuje aj nadmerné krvácanie.

Ďalšou skupinou sú zápaly, veľakrát však ide len o bežné výtoky, spôsobené nerovnováhou mikrobiálneho prostredia pošvy. Prejavom je potom pálenie, svrbenie, nadmerný výtok, pocit dyskomfortu. Sexuálne prenosné ochorenia sú u mládeže našťastie pomerne zriedkavé.

Kedy je telo pripravené na bábätko?

Možno povedať, že po 18. roku. Optimálny vek na pôrod prvého dieťaťa je do 25-ky. Bohužiaľ, trend v našej spoločnosti je iný, čo so sebou prináša ťažkosti v zmysle nárastu percenta neplodných párov.

A čo priskoré privedenie nového človeka na svet? Môže žene ublížiť?

Dá sa skôr hovoriť o psychologických problémoch z nechceného tehotenstva. V tomto prípade je veľmi dôležitá podpora rodiny.

Ako by sa malo pred ním chrániť?

Možností je v súčasnosti veľmi veľa. Najjednoduchšou sú bariérové metódy, najmä mužský prezervatív. Obľúbenou je aj hormonálna antikoncepcia. Výskyt nežiaducich účinkov je pri dnešných moderných tabletkách veľmi nízky, ale odporúčame pri nich napríklad vylúčiť fajčenie cigariet. Výpočet plodných a neplodných dní je postup s pomerne vysokým percentom zlyhania.

Pozrime sa na to z druhej stránky. Dokedy môžu rodiny rozmýšľať nad novým členom domácnosti?

Reprodukční špecialisti odporúčajú, aby sa dosiahol požadovaný počet detí do 30. roku života. To v našej spoločnosti je však málokedy možné. Trend odkladania gravidity k nám prišiel zo západu. Európa je kontinent s najnižšou plodnosťou vôbec. Je určite nutné v tomto smere robiť osvetu. A upozorňovať mladých, že optimálnejšie je tehotenstvo neodkladať. Aj náš štát by mal preto vytvárať vhodné sociálne a pracovné prostredie.

Aké najmladšie dvojice vyhľadali vašu pomoc asistovanej reprodukcie?

Tak ako všade, existujú aj raritní pacienti. Stretli sme sa aj s takým párom, ktorý čakal na to, pokiaľ žena dosiahne 18. narodeniny, aby sa mohli prísť dať obaja vyšetriť. Ale to je naozaj zriedkavé. Problém je skôr na druhej strane, že partneri prichádzajú po dlhej dobe snaženia sa. A často vtedy, keď sú už šance na úspech oveľa menšie.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie