Lenka Fedorová Rôzne Správy

Historické centrum Košíc: Čo ukrývajú budovy na Hlavnej? VIDEO

Manželstvo minulosti s budúcnosťou. Aj tak by sa dal nazvať systém, ktorý spája moderné technológie s historickými pamiatkami. Ako funguje ich symbióza?

Ilustračný obrázok k článku Historické centrum Košíc: Čo ukrývajú budovy na Hlavnej? VIDEO
15
Galéria
Foto: Lenka Fedorová / Zdroj: Dnes24.sk

Posedieť si v centre mesta pri dobrej káve a surfovať pritom na internete je dnes samozrejmosť. Platí to aj o metropole východu, ktorej historické centrum tvorí najväčšiu pamiatkovú rezerváciu na Slovensku.

Ako však ukryť medzi vzácnymi budovami vysielač, aby sa neporušil historický ráz lokality a zachoval genius loci?

Znalosti a rešpekt

Zosúladiť históriu s modernými technológiami 21. storočia sa môže zdať nemožné. Aj v prípade manželstva minulosti s budúcnosťou však platí, že všetko sa dá, ak sa chce. I vysielač mobilného operátora možno umiestniť na historickej budove tak, aby nebil do očí a nezatienil krásu objektu. Vyžaduje si to však patričné znalosti a rešpekt voči minulosti.

Technický riaditeľ spoločnosti SWAN MOBILE Patrik Kollaroci hovorí, že pri montovaní vysielačov na historických budovách možno elektronickú a rádiovú časť umiestniť dovnútra strechy. „Snažíme sa to schovať a samotný anténny systém minimalizovať, aby ho bolo čo najmenej vidno,“ dodáva technický riaditeľ pre mobilnú sieť.

Kollaroci upozorňuje, že pri montovaní vysielačov 4ky treba zosúladiť viacero aspektov. Niektoré strechy sú totiž staré 80 aj 100 rokov. Vtedy je potrebné, aby boli okrem historického rázu dodržané technické, bezpečnostné aj kvalitatívne parametre.

Video: Lenka Fedorová / Zdroj: YouTube.com

Čo na to pamiatkári?

Pokiaľ ide o chránené kultúrne pamiatky, k inštalácii vysielačov sa musí vyjadriť Pamiatkový úrad SR. „Pamiatkový úrad SR môže dať podnet maskovať vysielač,“ upozorňuje Kollaroci. Čo to znamená v praxi?

„Historické budovy môžu mať komíny, cez ktoré sa kedysi kúrilo. V tom prípade vybudujeme anténny vysielač a okolo sa urobí falošný komín, ktorý je zo špeciálnej plastovej technológie. Človek tak zvonku nevidí, že v komíne je schovaná anténna sústava,“ vysvetľuje Kollaroci. Dodáva, že na Slovensku zatiaľ takúto inštaláciu nemajú, no ak by na tom Pamiatkový úrad SR trval, sú pripravení vysielač zamaskovať.

Maskovanie vysielačov je zo špeciálnej hmoty, ktorá je vhodná na šírenie signálu.

Riešenie aj pre kostoly

Na Slovensku sú lokality, kde sú jediným vhodným objektom na inštaláciu vysielača kostoly. Aj v takom prípade však existuje riešenie, ktoré nijako nenaruší sakrálny objekt. Prvé lastovičky sú už aj na Slovensku.

„V prípade dohody so správcom kostola sa vymenia žalúzne systémy a samotná anténa je tak schovaná za nimi. Kostol vyzerá zvonku neporušený, akurát má opravené okenicové sytémy. Domáci obyvatelia sú spokojní, keďže sme investovali do opravy a zároveň im poskytujeme službu,“ vysvetľuje Kollaroci. Vysielač možno podľa neho postaviť na každom historickom objekte, kde to Pamiatkový úrad dovolí.

4ka má vysielače aj v budovách na Hlavnej ulici
15
Galéria
Foto: Lenka Fedorová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM