Rôzne Správy

Hľadáte si prácu? V Košiciach otvorili závod na výrobu ultrazvukových zariadení

V Košiciach sa po novom budú nielen vyvíjať, ale aj vyrábať ultrazvukové prístroje.

Ilustračný obrázok k článku Hľadáte si prácu? V Košiciach otvorili závod na výrobu ultrazvukových zariadení
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Svoj prvý závod v Európe tam v piatok slávnostne otvorila spoločnosť Siemens Healthineers. Výrobu plánuje spustiť prvý januárový týždeň.

Produkcia z Ázie

Firma zameraná na medicínske technológie presťahovala do Košíc svoju produkciu z Ázie. Očakáva pozitívny vplyv na zamestnanosť v regióne, zmiernenie odlivu slovenských mozgov a zníženie produkcie emisií CO2.

Firma už roky v Košiciach vyvíja medicínske prístroje a softvérové riešenia. „Na doplnenie už existujúceho košického tímu viac ako 85 zamestnancov pribudnú tri desiatky nových pracovných miest a následne sa počíta so vznikom ďalších, a to vo výrobe, administratíve, ale aj vo vývoji a výskume,“ uviedla spoločnosť s tým, že spolupracuje aj s univerzitami i nemocnicami.

Závod v priemyselnom parku Panattoni pri košickom letisku s rozlohou 3300 štvorcových metrov prinesie na Slovensko špecializovanú montáž všeobecných zobrazovacích a kardiovaskulárnych ultrazvukových systémov.

„Počas prvého roka fungovania plánuje nový závod vyrobiť viac ako 3000 špičkových ultrazvukových systémov a distribuovať ich zdravotníckym zariadeniam v rámci krajín Európy, Stredného východu a Afriky, čo predstavuje viac ako 50 percent celosvetovej výroby Siemens Healthineers,“ povedal pre TASR výkonný riaditeľ Siemens Healthineers Slovensko Vladimír Šolík.

Znížia emisie

Svoje výrobné portfólio plánujú rozšíriť zo súčasných troch ultrazvukov o ďalšie dva modely. Najnovším modelom, ktorý sa bude vyrábať v košickom závode, je prémiový ultrazvukový prístroj ACUSON Redwood.

Podľa prednostu I. Kardiologickej kliniky na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach Gabriela Valočika sú jeho výhodami najmä univerzálnosť, ľahká manipulácia a mobilita.

„Ponúka špičkové zobrazovacie schopnosti rôznym špecializovaným oddeleniam, napríklad kardiológii, angiológii, ortopédii, urológii, gynekológii a pôrodníctvu, ako aj všeobecnej rádiologickej ambulancii v rámci jednej nemocnice,“ spresnil.

Podľa spoločnosti sa presťahovaním závodu do Košíc podarí tiež znížiť produkciu emisií CO2 o viac ako 90 percent, keďže namiesto leteckej dopravy budú v rámci Európy využívať najmä pozemnú dopravu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM