Hrozný pohľad! Ružín je zamorený plastom, FOTO
Veľké dažde v predchádzajúcich dňoch spláchli nelegálny odpad z brehov Ružína. Vodohospodári v rámci svojich možností odpad likvidujú.
Srdce zaplakalo všetkým milovníkom prírody keď v týchto dňoch uvideli obrovské množstvo odpadu na hladine vodnej nádrže Ružín.
Tento stav sa pravidelne opakuje po väčších dažďoch, kedy dážď spláchne do vody smetie, plasty a odpad z brehov, najmä z tamojších osád a nelegálnych skládok.
Vodohospodári likvidujú odpad
Vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) sa musia s týmto odpadom popasovať. V týchto dňoch to robia v rámci svojich finančných možností. „Ročné náklady potrebné pre trvalú udržateľnosť výsledkov pilotného projektu a zabezpečenie čistej hladiny v nádrži sú vo výške cca 50–90 tis. €. Ide o permanentné zachytávanie odpadu, jeho pravidelné vyberanie, odvoz a likvidáciu. Náklady na činnosti súvisiace s čistením hladiny v roku 2018 dosiahli cca 80 tis.€ (rok 2019 sumarizujeme, predbežne to vyzerá na cca 60 tiíc eur. Ak však príde väčšia povodeň, náklady môžu byť oveľa vyššie a náš podnik nedokáže vyčleniť viac financií z vlastných zdrojov na tento účel. Bez pridelenia mimoriadnych dotácií nebude možne znečistenie zlikvidovať,“ informoval nás Tomáš Januš z referátu komunikácie SVP
V rámci pilotného projektu boli testované postupy pre obmedzenie šírenia odpadu po hladine a pre zber odpadu z hladiny. V rámci toho bolo celkom vyzbieraných a zlikvidovaných viac ako 3000 ton odpadu.
Podľa slov T. Januša, čistotu VS Ružín od naplavených odpadov zabezpečujú od roku 2015 aj pomocou špeciálnych norných stien inštalovaných na ústí riek Hornád a Hnilec smerujúcich do VS Ružín.
Zachytené odpady sa pomocou týchto stien približujú k brehu, kde sa toto čistenie momentálne vykonáva priebežne.
„Čo sa týka prevencie na zabránenie znečisťovania hladiny, realizujeme technické opatrenia, aby sa odpad nedostával do nádrže, ale aby bol zachytený a odstraňovaný z vody už na vtoku Hornádu a Hnilca do nádrže. Vo významnejšej miere môže otázku prevencie vyriešiť len zodpovednejšie nakladanie s odpadmi v obciach v povodí týchto riek,“ dodáva T. Januš.