Eva Mikulová Správy

Jedinečný chovateľský úspech. V košickej zoo sa vyliahli tukany veľkozobé, FOTO

Unikátne tukany veľkozobé chovajú len v košickej zoo v rámci celej Európy. Prvý pár týchto majestátnych vtákov získali z voľnej prírody.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečný chovateľský úspech. V košickej zoo sa vyliahli tukany veľkozobé, FOTO
11
Galéria
Foto: Eva Mikulová

Pred necelými dvoma rokmi získala košická zoo pár tukanov veľkozobých z voľnej prírody z Argentíny. Napriek počiatočným obavám, ako sa bude týmto veľkolepým vtákom u nás dariť, mladý pár sa krásne adaptoval a pred 7 týždňami sa vyliahli prvé mláďatá a z hniezda vyleteli len tento týždeň.

„Je to obrovský chovateľský úspech a nás to veľmi teší. Tukany veľkozobé sú najväčšie z tukanov a v 32 zoologických záhradách v Európe chovajú len 90 jedincov,“ vysvetlil nám zoológ z košicej zoo Patrik Pastorek.

Za posledných 12 mesiacov sa vyliahli mláďatá len v troch európskych zoo. „Dve mláďatá prišli na svet v parížskej zoo, dve u nás a jedno sa vyliahlo v zoo v Rotterdame,“ dodáva P. Pastorek.

Naša zoo ich aktuálne chová ako jediná z dvadsiatky českých a slovenských inštitúcií Únii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Zaujímavosťou je, že sa jedná o prvého zástupcu tukanov popísaného pre európsku vedu už v roku 1555.

Je to prvé rozmnoženie tukanov v slovenských zoo a po 14 rokoch historicky druhé v rámci UCSZOO.

Starostliví rodičia

Tukaní rodičia sa o mláďatá starostlivo starajú. „Striedali sa už pri hniezdení. Inkubačná doba trvá 15 až 18 dní. A aj pri kŕmení sa striedajú. Mláďatá kŕmia hmyzom a ovocím,“ hovorí P. Pastorek.

Dospelé tukany veľkozobé sú nápadné svojím veľkým farebným zobákom. Mláďatá ho ešte majú malý a do impozantnej veľkosti im dorastie až v prvom roku života.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie