Eva Mikulová Kultúra

Svetoznáma opereta Netopier sa po 20 rokoch vracia do Košíc

Prvá premiéra tejto sezóny v štátnom divadle bude patriť nesmrteľným melódiám svetoznámej operety Netopier, ktorú zložil geniálny Johan Strauss mladší.

Ilustračný obrázok k článku Svetoznáma opereta Netopier sa po 20 rokoch vracia do Košíc
Zdroj: ŠD divadlo Košice

V poradí štvrté zinscenovanie hudobne naštudoval dirigent Robert Jindra, režisérom je Michal Spišák.

Geniálne dielo

Operetu Netopier netreba zvlášť predstavovať. I absolútni hudobní ignoranti zistia pri jej počúvaní, že mnoho melódií sú im dôverne známe. Niet divu, veď túto úspešnú operetu zložil geniálny viedenský hudobný skladateľ nazývaný aj otec valčíkov – Johann Strauss. Na konte má aj svetoznámy valčík na krásnom modrom Dunaji. V časoch prvého uvedenia tejto operety na hudobné scény, spôsobila medzi divákmi doslova ošiaľ a hneď sa stala hitom.

Istý kritik píšuci pre viedenské noviny Morgenpost po svetovej premiére v roku 1874 napísal: „… v lóži divadla Theater an der Wien môže človek dostať najkrajšiu morskú chorobu, tak sa to v prízemí vlní pri očarujúcich tónoch, ktoré z orchestra vyludzuje taktovka Johanna Straussa. Všetko tu švitorí, hudie, spieva a trilkuje ako uprostred jari.“

Podľa riaditeľa košickej opery Karola Kevického Netopier predstavuje ťažkú skúšku operného ansámblu. „Nielen po interpretačnej, ale i hereckej stránke. Dobre zvládnutá inscenácia je hereckým koncertom korunovaným nádhernými melódiami," uviedol Kevický s tým, že každé predstavenie bude mať aj špeciálneho hosťa.

Opereta Netopier vychádza z komédie nemeckého dramatika Rodericha Benedixa Väzenie a je jedným z najúspešnejších hudobných diel Johanna Straussa ml. Dej sa odohráva v 30. rokoch 20. storočia. Príbeh sa začína tým, ako sa muž tvári, že ide do väzenia, ale pritom sa ide zabávať na ples.

V titulnej postave Gabriela vo Eisensteina sa predstavia Jaroslav Dvorský a Zsolt Vadász, v postave Rosalindy uvidia diváci Helenu Becse Szabó a Tatianu Paľovčíkovú. Vo vtipnej inscenácii Netopier možno nájsť zmiešaninu francúzskeho ducha s prvkami viedenského ľudového divadla, čo prezentuje postava Froscha. Tú stvárňuje Martin Vanek a Peter Batthyány.

Premiéra operety Netopier bude v Historickej budove Štátneho divadla Košice dňa 5. októbra.

Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie