Webnoviny - Rôzne

Jurzyca odmietol zopakovanie maturít, únik odpovedí vyšetria

Ministerstvo školstva podáva pre únik maturitných testov z angličtiny v úrovni B1 trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Foto: SITA (WEBNOVINY) – Písomnú skúšku dospelosti však 38 974 žiakov, ktorí mohli poznať správne odpovede deň vopred, opakovať nebude. „Neunikli testy, neuniklo znenie zadaní, nemali žiadnu záruku, že odpovede sú správne,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Podľa riaditeľky Národného ústavu certifikovaných meraní (NÚCEM) Romany Kanovskej prenikli na verejnosť odpovede na 23 otázok, čo je asi tretina testu.

Ústredná maturitná komisia zasadala dnes ráno mimoriadne. Rozhodovala, či má minister vyhlásiť písomné skúšky dospelosti za neplatné. Opätovné maturity by však mohli zavariť školákom, ktorí chcú pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Maturitné vysvedčenie totiž treba predložiť najneskôr v deň prijímačiek na vysokú školu. Tie zvyknú byť v máji a júni.

Ilustračné fotoFoto: SITA/Martin HavranNa únik testov z angličtiny upozornili TV Markíza a denník SME. Školáci maturovali z cudzích jazykov v stredu, kľúč riešení sa už večer predtým objavil na internete. Zverejnili ho na stránkach ulozisko.sk, uloz.cz a koloval aj po Facebooku. Na verejnosť prenikli len odpovede k testom z angličtiny s nižšou úrovňou náročnosti B1, ktoré riešilo 38 974 maturantov. Utajené zostali náročnejšie testy B2, ktoré písalo 3 391 žiakov.

Polícia vyšetrovala únik maturít už pred štyrmi rokmi, keď ešte za ministrovania Jána Mikolaja (SNS) unikla časť anglického testu úrovne B1. Zadania údajne našiel pred obchodným domom v Bratislave istý muž, vinníka však polícia nevypátrala. Za maturity zodpovedá Národný ústav certifikovaných meraní. Testy čakajú na maturity na úrade v trezore, do ktorého sa dostanú len vybraní pracovníci cez odtlačok prsta. Deň pred písomkami distribuujú testy na krajské školské úrady.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM