Rôzne

K Ukrajine máme blízko. Košický a Prešovský kraj podpísali v Ubli spoluprácu

Budú spolupracovať v oblasti zdravotníctva a zameraju sa na výmenu skúseností medzi odborníkmi a špecialistami.

Ilustračný obrázok k článku K Ukrajine máme blízko. Košický a Prešovský kraj podpísali v Ubli spoluprácu
Zdroj: TASR

Predsedovia Prešovského a Košického samosprávneho kraja Milan Majerský a Rastislav Trnka podpísali v sobotu 18. mája s predstaviteľmi Zakarpatskej oblasti Protokol o spolupráci na nasledujúci rok. Stalo sa tak v obci Ubľa v rámci tradičného medzinárodného stretnutia Deň priateľstva – Deň dobrosusedstva. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

Dokument na obdobie máj 2019 až máj 2020 za ukrajinskú stranu podpísali zástupcovia Zakarpatskej oblastnej rady a Zakarpatskej oblastnej štátnej administrácie Mychajlo Rivis a Viktor Mikulin.

K podpisu protokolov sa pridali aj obce z oboch strán hranice. Z Prešovského kraja a Zakarpatska sa na spolupráci dohodli Ubľa a Kostryno, Rovné a Zabriď, Belá nad Cirochou a Turia Pasika. Z Košického samosprávneho kraja sú to obce Úbrež s obcou Dubrivka a Záhor s Tarnivci.

Jednoduchší cezhraničný styk

„Medzi plánovanými aktivitami s PSK je spolupráca pri zjednodušení malého pohraničného styku medzi Ukrajinou a Slovenskom a pri budovaní cestnej infraštruktúry v rámci programu Európskej únie ENI. Obe strany deklarovali vynaloženie spoločného úsilia pri otvorení medzinárodného priechodu Ulič – Zábriď či prekategorizovanie cezhraničného priechodu Ubľa – Malyj Bereznyj pre automobilovú dopravu z 3,5 na 7,5 tony. Súčasťou vykonávacieho protokolu sú aj viaceré projekty regionálneho rozvoja, podnikania a turizmu, účasť na investičných fórach, turistických výstavách a informačných podujatiach. V oblasti kultúry a vzdelávania sú medzi aktivitami napríklad tradičné slávnosti kultúry, literárny festival, tvorivé stretnutia slovenských a ukrajinských spisovateľov, výmenné výtvarné výstavy, ale aj podpora ochrany pamiatok drevenej sakrálnej architektúry UNESCO,“ uviedla Jeleňová.

Partneri chcú rovnako spolupracovať v oblasti zdravotníctva a zamerať sa na výmenu skúseností medzi odborníkmi a špecialistami z PSK a Zakarpatskej oblasti. Zlepšenie sociálnych služieb by mala priniesť výučba rehabilitácie a práce s deťmi, ktoré sa ocitli v zložitej sociálnej situácii.

Deň priateľstva je kultúrne a spoločenské podujatie, ktorého sa aj v tomto roku zúčastnili predstavitelia štátnych orgánov, zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy, podnikateľské subjekty, organizácie, inštitúcie, ale i občania v prihraničných oblastiach Slovenska a Ukrajiny.

„Aj keď v tomto roku išlo už o 18. ročník, po prvýkrát bolo podujatie situované mimo hraničného priechodu v obci Ubľa, a teda aj viac otvorené verejnosti. Jeho súčasťou boli aj prezentácie remesiel a kultúrny program, v ktorom vystúpili Folklórny súbor (FS) Makovica, FS Železiar a súbory z Ukrajiny,“ dodala Jeleňová.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie