Webnoviny - Rôzne

Kauzu Gorila chcú Obyčajní ľudia posunúť na európsku úroveň

Kauzu Gorila by mal preskúmať Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF), na túto inštitúciu sa so žiadosťou o nezávislé vyšetrenie obrátilo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

„Máme takmer stopercentnú istotu, že skorumpovanými politikmi nominovaní ľudia do orgánov ako prokuratúra, polícia alebo súdnictvo môžu tieto informácie zamiesť pod koberec alebo ich nekonaním môžu zapadnúť prachom,“ vysvetlil dnes túto aktivitu poslanec za Obyčajných ľudí Jozef Viskupič.

Hnutie sa obrátilo priamo na generálneho riaditeľa OLAF Giovanniho Kesslera, ktorý má právomoc konania začať, kontrolovať a ukončiť. Právnik hnutia Miroslav Kadúc zdôraznil, že žiadna inštitúcia nemôže OLAF-u dávať príkazy, čo má byť zárukou nezávislého vyšetrenia.

Zúčastniť by sa na ňom nemali ani slovenské orgány. Od aktivity OLAF-u si obyčajní sľubujú prinajmenšom nezávislé a nestranné vyšetrenie celej kauzy. „Že osoby, ktoré disponujú dôkazmi, tieto dôkazy poskytnú,“ povedal Viskupič.

Prinajmenšom časť informácií v materiáloch Gorila je podľa matovičovcov pravdivá. Podľa Viskupiča tomu napovedá absencia právnych krokov na ochranu osobnosti zo strany ľudí, ktorí v spisoch figurujú.

„Ak je len desatina pravda, Slovensko prišlo o milióny eur,“ podotkol Kadúc. Kadúc s Viskupičom pripomenuli, že dokumenty sú staré už niekoľko rokov, silové orgány sa nimi už v minulosti zaoberali, nedospeli ale k žiadnemu výsledku.

„Máme podozrenie, že výkonné orgány SR nekonajú, alebo konať nechcú,“ poznamenal Kadúc. Výsledky si nesľubuje ani od tímu Generálnej prokuratúry SR, ktorá Gorilu skúma v súčasnosti.

Viskupič žiada odstúpenie Bubeníkovej

Viskupič dnes tiež vyzval predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku Annu Bubeníkovú, aby zo svojej funkcie odstúpila. Jej meno sa v spisoch Gorila a Gorila 1 viackrát spomína. Členovia hnutia tiež zvažujú, že sa so žiadosťou o spoluprácu obrátia aj na ďalšie krajiny, ktoré sa v dokumentoch spomínajú, konkrétne na Nemecko, Taliansko a Francúzsko, o pomoc chcú požiadať aj Europol a Interpol.

Obyčajní ľudia tiež chcú presadiť novelu Trestného poriadku, ktorá by občanom Slovenska umožnila obrátiť sa so žiadosťou o vyšetrenie káuz na OLAF, Eurojust a Európsku komisiu. Ak by tieto tri inštitúcie potom požiadali generálnu prokuratúru o vyšetrenie, tá by musela zriadiť osobitný vyšetrovací tím so zahraničnými odborníkmi. „Tieto tri inštitúcie budú mať zároveň kontrolné a dozorné právomoci nad týmto vyšetrovaním,“ dodal Kadúc.

Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou Penta. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Pravosť spisov nie je potvrdená, naopak, viacerí aktéri figurujúci v spise autenticitu informácií spochybnili.

webnoviny

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM