Zdroj: TASR/František Iván

Konečne ju budeme počuť! Košická zvonkohra sa rozozvučí takmer po štyroch rokoch

Takmer po štyroch rokoch sa pri takzvanej Spievajúcej fontáne v centre mesta opäť rozozvučí košická zvonkohra.

Rôzne Správy
Rôzne Správy

Konečne ju budeme počuť! Košická zvonkohra sa rozozvučí takmer po štyroch rokoch

Takmer po štyroch rokoch sa pri takzvanej Spievajúcej fontáne v centre mesta opäť rozozvučí košická zvonkohra.

Zdroj: TASR/František Iván

Počas uplynulých piatich mesiacov prešla obnovou technológie a elektroniky. TASR o tom informoval hovorca Správy mestskej zelene (SmsZ) Peter Sasák.

Na oprave pracovali aj študenti. Repertoár hudobných skladieb zas vytvorili košickí hudobníci. Zvonkohra bude v prevádzke od stredy, a to každý deň od 17.00 h do 21.00 h.

Každú celú hodinu odbije počet hodín a zahrá jednu skladbu.

Náročná oprava

Podľa Erika Kuzmu zo SmsZ bola oprava ešte náročnejšia, ako predpokladali. „Je celá vytvorená na mieru a neexistovali diely, ktoré by bolo možné jednoducho kúpiť a nahradiť kus za kus. Množstvo z potrebných súčiastok na chod zvonkohry sa už ani nevyrába,“ povedal.

V rámci opráv kompletne vymenili mechanické diely starajúce sa o zopínanie zvonov. Nové sú aj lanká spájajúce srdcia zvonov so systémom odbíjania, obnovili tiež lokálne elektrické riadiace obvody a softvér ovládania.

„Nové riadenie zvonkohry prinieslo možnosť správy na diaľku a skladby je možné po novom nahrávať v dátových súboroch, ktoré dokáže program preniesť do zvukovej podoby,“ povedal autor softvéru nového riadenia zvonkohry Samuel Schnelly, ktorý je študentom Technickej univerzity v Košiciach a je členom Univerzitného vedeckého parku (UVP) Technicom.

Jeho členom je aj Richard Šofranko, ktorý študuje na Strednej odbornej škole železničnej a mal na starosti návrh a obnovu elektromechanic­kých častí.

„Celé to vymyslieť a skonštruovať bola výzva, ale nakoniec sme našli riešenie, ktoré funguje spoľahlivo a oproti starému riadeniu dokáže rýchlejšie spínať zvony, ale pritom je energeticky efektívnejšie,“ do­dal.

Pestrý repertoár

Skladby na nové riadenie zvonkohry vytvorili košickí umelci a do konečnej podoby ich upravil dirigent Igor Dohovič. Repertoár obsahuje známe skladby klasickej, svetovej a domácej hudby, jeho súčasťou sú aj tradičné vianočné piesne.

Košická zvonkohra je pri Dynamickej hrajúcej fontáne od roku 1997. Vznikla v zvonolejárskej dielni Tomášková-Dytrychová na objednávku vtedajšieho primátora Košíc Rudolfa Schustera.

Dvadsaťdva zvonov odkazujúcich na počet košických mestských častí je osadených na umelecky stvárnenom diele pripomínajúcom strom, ktorý navrhli Peter Sceranka a Juraj Koban. V roku 2019 ju z prevádzky vyradili opakujúce sa závažné technické problémy.

Slávnostné spustenie zvonkohry v Košiciach
5
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM