Alexandra Kolínská Správy

Košičania prišli s nápadom za milón: Prototyp originálneho stroja už kúpili Rusi!

So zariadením, ktoré bolo skonštruované v Košiciach, chcú jeho tvorcovia preraziť aj v zahraničí. Prototyp tohto stroja zaujal aj Rusov.

Ilustračný obrázok k článku Košičania prišli s nápadom za milón: Prototyp originálneho stroja už kúpili Rusi!
Zdroj: TASR

Takzvaný rožkomat v premiére tento týždeň balil pečivo pre zákazníkov v predajni jedného z obchodných reťazcov v košickej Šaci. Majitelia ho však po pár dňoch stiahli pre obchodného záujemcu z Ruska.

„Nečakali sme, že ho hneď stiahneme, ale objavil sa solventný záujemca zo zahraničia. Keďže ide o prvý sériový kus, museli sme promptne reagovať a túto bezplatnú pôžičku zariadenia okamžite ukončiť,“ uviedol pre TASR Marek Vician z firmy Patent Pending, ktorá má na zariadenie patent na Slovensku i v zahraničí.

Ďalší stroj by mohol podľa neho byť v prevádzke v Košiciach opäť v priebehu nasledujúceho týždňa. „Všetko závisí od záujmu a ďalšieho jednania s vedením maloobchodného reťazca, či sa rozhodne ústretovo smerovať k zvýšeniu úrovne predaja aj za cenu investície,“ dodal Vician. Firma zároveň rokuje s ďalšími obchodnými záujemcami o dodávke strojov, cena je ovplyvnená počiatkami sériovej výroby. „Sme v jednaniach s reťazcami, ktoré majú o naše zariadenie záujem. Môžem prezradiť, že jeden nemecký reťazec s nami jedná o výrobe zariadenia na mieru. Dostali sme aj ponuku na predaj patentu, ktorú zvažujeme,“ dodal Vician.

Rožkomat zabezpečuje hygienické dávkovanie pečiva podľa želania, pričom funguje podobne, ako napríklad automaty na nápoje. Zákazník si vyberie druh a počet pečiva, stlačí príslušné tlačidlo a do vrecúška mu prístroj vydá tovar s čiarovým kódom pre pokladnicu. „Hlavnou výhodou zariadenia je, že zabráni priamemu kontaktu zákazníka s pečivom pred a počas predaja,“ objasnil vynálezca.

Autorom nápadu je dvojica Košičanov, okrem Viciana je to Ladislav Petráš. Vývoj zariadenia prebiehal uplynulých päť rokov, prototyp vyrobený v spolupráci s Technickou univerzitou Košice médiám prvýkrát predstavili pred rokom. Odvtedy stroj zdokonalili, pričom riešili detaily mechanizmov na jeho samočistenie, ovládanie či proti upchatiu. Technologický vývoj aj výrobu uskutočňovali od začiatku v utajení, aby zabránili „ukradnutiu“ nápadu. Pri základnej myšlienke pritom vychádzali zo znenia slovenského zákona, že predajca je povinný zabezpečiť predaj nebaleného pečiva prostredníctvom technických zariadení.

„Žiadne technické zariadenie sme v obchodoch nezaregistrovali, preto sme sa rozhodli vyrobiť ho sami,“ dodal Vician. Podľa jeho slov ide o systém, aký nemá zatiaľ obdobu nikde vo svete.

Prvý rožkomat zaviedli v utorok skúšobne v jednom košickom supermarkete. Novinku mnohí ľudia poznali z médií, na jej ovládanie si však museli zvykať. „Prvý deň sa takto predalo 400 rožkov, druhý deň 840 rožkov, viacerí zákazníci si tento spôsob pochvaľovali,“ zhodnotil Vician.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM