Webnoviny - Basketbal

Košičanky prehrali v Pécsi, no postúpili do osemfinále

Basketbalistky slovenského šampióna Dobrí anjeli Košice podľahli vo svojom deviatom vystúpení v A-skupine Európskej ligy na palubovke maďarského tímu Pécs 2010 72:75 (36:36) a nedokázali tak napodobniť svoje víťazstvo 75:57 zo 4. kola na domácej palu

Napriek prehre si Košičanky definitívne zabezpečili postup do play-off medzi 16 najlepších európskych tímov. Zverenkyne trénera Štefana Sviteka absolvujú svoje posledné vystúpenie v základnej A-skupine proti poľskému tímu Wisla Can-Pack Krakov o týždeň v stredu 20. januára o 18.00 h na domácej palubovke Infiniti arény. Tento zápas rozhodne o ich nasadení pre osemfinále.

Euroliga – 9. kolo – základná A-skupina: Pécs 2010 (Maď.) – Dobrí anjeli Košice (SR) 75:72 (17:18, 19:18, 19:14, 20:22) Body a zostava Pécsu: Iványiová 18, Fegyvermekyová 15, Nagyová-Bujosóvá 12, Quigleyová 10, Krnjičová 4, (Griffinová 14, Raksanyiová 2, Saroková 0, Kellerová Zostava a body Košíc: Dupreeová 18, Žirková 13, Houstonová 12, Kupčíková a Jalčová po 11 (Musovičová 5, Lawlessová 2, Číkošová 0, Jurčenková 0) TH: 23/22 – 11/8, fauly: 19 – 20, 5 faulov: 39. min Kupčíková (Košice), trojky: 7 – 4, 2700 divákov.

Ďalší program 9. kola A-skupiny Euroligy – štvrtok 13. januára (časy sú v SEČ): TTT Riga /Lot./ – Wisla Can-Pack Krakov /Poľ./ (18.35), Cras Basket Taranto /Tal./ – USO Mondeville /Fr./ (20.30)

6. Riga 8 1 7 411:538 9

Košičanky „vyleteli“ na svoje súperky a v 5. min viedli 12:4. No domáce basketbalistky sa do konca I. štvrtiny dotiahli vďaka zlepšenej streľbe a tvrdšej obrane na rozdiel jediného bodu. V druhom dejstve sa skóre prelievalo z jednej strany na druhú, až dokiaľ sa Pécs po 6-bodovej šnúre neujal v 15. min vedenia 30:25. Košičanky vďaka Žirkovej dvojbodovému a Jalčovej trojbodovému košu vyrovnali a remízový stav (36:36) svietil na ukazovateli skóre aj po polčase. Osem minút tretej štvrtiny sa nieslo opäť vo vyrovnanom duchu, no posledné dve minúty patrili domácim, ktoré ich vyhrali 6:2. V záverečnej štvrtine hráčkam Pécsu stačili necelé dve minúty na zvýšenie svojho náskoku až na 10 bodov – 62:52. Dobrí anjeli sa nezlomili. Po Jalčovej trojke a Houstonovej koši znížili na 61:66. Minútu pred koncom viedol Pécs 70:63. No Musovičová, Jalčová a trojkou Žirková zdramatizovali zápas, keď polminúty pred koncom stiahli na 70:72. V nervóznom závere však rozhodli prakticky 100 % trestné hody domácich, keď jediný z celkovo 23 v samotnom závere takticky zahodila Griffinová.

Hlas: Daniel Jendrichovský (generálny manažér Dobrých anjelov): „V prvom polčase sme boli jasne lepší. Žiaľ, našimi 8 hrubými školáckymi chybami, z ktorých Pécs zaznamenal 14 bodov, sme udržali súpera v hre. Mali sme úvodný polčas vyhrať o 10 bodov a v druhom by nebolo čo riešiť. Pécs predviedol dnes veľmi disciplinovaný výkon, prakticky bez chýb. V druhom polčase pritvrdil obranu na hranicu prijateľného, čo sme však očakávali. No keď urobíme 8 strát v poslednej štvrtine, kedy sa usilujeme o vyrovnanie, tak môžeme len ťažko vyhrať. Škoda dvoch strát Houstonovej v závere, ak by z toho rezultovali naše body, mohol byť výsledok opačný. Bez ohľadu na dnešný výsledok, je pre nás kľúčovým zápas proti Krakovu doma o týždeň. Pôjde v ňom o to, či budeme medzi ôsmimi nasadenými tímami pre osemfinále, ktoré odohrajú aj prípadný tretí zápas doma, alebo skončíme až v druhej osmičke.“