Košice a okolie v oranžovej výstrahe: Hrozia supercelárne búrky!

Na celom Slovensku hrozia dnes búrky. Varuje pred nimi Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu druhého stupňa pre okresy východu!

Eliška Šándorová
Ilustračný obrázok k článku Košice a okolie v oranžovej výstrahe: Hrozia supercelárne búrky!
Zdroj: TASR

Výstraha platí od 14. h. V niektorých okresoch treba s búrkami počítať do polnoci, na väčšine Slovenska ich však SHMÚ očakáva do stredy do 6. h.

Búrky môžu byť spojené s krúpami i krátkodobými a intenzívnymi lejakmi, môže pri nich spadnúť 20 až 40 milimetrov zrážok. Vietor môže pri nich dosahovať rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Druhý stupeň

V okrese Košice je až druhý stupeň výstrahy. Ojedinele sa očakáva výskyt silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 20 – 27 m/s (70 – 95 km/h). Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ informuje na svojej stránke SHMÚ.

Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Supercelárna búrka

Portál imeteo.sk informuje o tzv. supercelárnych búrkach, ktoré sa už v pondelok vyskytli v oblasti východného Slovenska. Prinášali krúpy s priemerom do 2 cm a výrazné zrážky. Väčšie škody však nie sú hlásené, čo nemôžu hovoriť na juhu Nemecka a predovšetkým na juhu Česka, kde včera padali až 7 cm krúpy.

Tie rozbíjali sklá na autách a spôsobili preliačina na kapotách. Podľa aktuálnych predikcií sa podobné podmienky môžu dnes objaviť aj v oblasti východného Slovenska.

Podľa wikipedie je supercela jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna. Supercely bývajú sprevádzané obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou.

Ilustračné foto, TASR