Správy

Košice budú za zber odpadu platiť ako doteraz. Neovplyvnia to ani ceny pohonných hmôt?

Ceny zberu, odvozu a spracovania odpadu pre mesto Košice zostanú tento rok na rovnakej úrovni ako v súčasnosti.

Ilustračný obrázok k článku Košice budú za zber odpadu platiť ako doteraz. Neovplyvnia to ani ceny pohonných hmôt?
Zdroj: Facebook.com/Košice – Mesto Košice

Mesta Košice by sa náklady na odvoz komunálneho odpadu v súvislosti s nárastom cien pohonných látok (PHM) nemali dotknúť a to aj napriek tomu, že vývoj cien podľa spoločnosti Kosit môže ovplyvniť cenu služieb. Uviedol to košický magistrát.

„Keďže zmluva medzi mestom Košice a spoločnosťou Kosit na zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu je platná na celý rok 2022, ceny PHM výslednú sumu za poskytovanie týchto služieb mestu a jeho obyvateľom neovplyvnia,“ uviedol magistrát. V tomto roku tak v zmysle zmluvy zostávajú ceny pre mesto Košice na rovnakej úrovni ako v súčasnosti.

Ceny energií aj techniky

Podľa riaditeľa Kositu Mariána Christenka nárast cien pohonných látok nie je jedinou nákladovou položkou, ktorá zažíva masívnu turbulenciu. „Bezprecedentný rast cien energií, plynu, ale aj rast cien techniky či náhradných dielov, ale predovšetkým ich nedostatok a extrémne dlhé dodacie lehoty, to všetko vplýva na rast nákladov,“ povedal s tým, že tlak na ceny viacerých vstupov vnímajú od začiatku minulého roka.

Určitú mieru nárastu cien sa im darí absorbovať väčšou optimalizáciou nákladov a procesov. „Z pohľadu cien bude dôležitý ďalší vývoj cien PHM zo stredno- a dlhodobého hľadiska, ktorý môže ovplyvniť cenu služieb,“ dodal.

V sektore odpadov podľa Christenka treba v prípade cien očakávať zvyšovanie aj pôsobením štrukturálnych zmien, a to pod vplyvom zavádzania opatrení v zmysle požiadaviek Európskej únie v oblasti ochrany životného prostredia. Ide napríklad o úpravu odpadov pred uložením na skládku či oddelený zber kuchynského odpadu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM